Hokej na ŚwiecieUzbecy z historycznym boiskiem

2020/11/02by Mateusz Gotz

 

Dobre wiadomości dla hokeja w Uzbekistanie. W kraju powstało pierwsze boisko ze sztuczną nawierzchnią, które zapewne przyczyni się do rozwoju hokeja w tym kraju.

Współpraca z Azjatycka Federacją Hokeja, producentami nawierzchni do boisk oraz regionalnym rządem w Andijan doprowadziła do powstania pierwszego obiektu ze sztuczną nawierzchnią. Stadion Barkamolavlod, bo taką nazwę otrzymał obiekt, będzie najważniejszym miejscem rozwoju hokeja na trawie w Uzbekistanie. Boisko powstało na bazie istniejącej infrastruktury sportowej. Poza boiskiem odnowiono również trybuny i szatnie, dzięki czemu stadion zyskał nowe życie. Budowa obiektu ze sztuczną nawierzchnią jest niezbędna dla rozwoju hokeja w Uzbekistanie, którego reprezentacje narodowe nie należą obecnie do najsilniejszych na świecie. Mężczyźni plasują się na 55. miejscu. Kobiety zajmują 66. pozycję.

Uzbecka  Federacja Hokeja mogła korzystać zarówno z doświadczeń wykonawcy, jak również Azjatyckiej Federacji Hokeja, dzięki czemu stadion powstał w szybkim tempie, a jego wykonanie nie budzi większych zastrzeżeń. Uzbecy zdążyli zorganizować na nim już kilka obozów sportowych, pikników dla młodzieży, jak również spotkań towarzyskich.Sekretarz Generalny Azjatyckiego Związku Hokeja Tayyab Ikram nie kryje radości z inwestycji. – To bardzo duże osiągnięcie naszego Związku, działającego we współpracy z Uzbekistanem. Obiekt będzie służył przyszłym pokoleniom w rozwoju dyscypliny na terenie kraju – ocenił. – Jestem niezmiernie wdzięczny wszystkim stronom zaangażowanym w projekt, za tak szybkie jego wykonanie – dodał Ikram.

Głos zabrał również Bakhodir Akhmedov, Prezes Uzbeckiej Federacji Hokeja. – Wybudowanie obiektu w Andijan to nowa era sportu w naszym kraju. Jest to element planu rządowego, dotyczącego rozwoju sportu na terenie całego kraju. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim zaangażowanym w projekt. Mamy w planie organizować wiele regionalnych i międzynarodowych wydarzeń na terenie obiektu – opowiedział o planach rozwoju Akhmedov.

W 2019 roku reprezentacja Polski grała z Uzbekistanem podczas kwalifikacji do IO w Indiach. Wygraliśmy 4:0 po trafieniach Pawła Bratkowskiego (2) i Mateusza Hulbój (2).

Nie tak dawno o budowie nowych boisk hokejowych, pisaliśmy również w odniesieniu do Chile i Urugwaju – informację znajdziecie tutaj.

Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone