Hokej na ŚwiecieUrugwaj i Chile czekają na boiska

2020/06/30by Mateusz Gotz

Reprezentacje Chile i Urugwaju regularnie biorą udział w ważnych hokejowych imprezach, rywalizując z najmocniejszymi zespołami świata. Przed nimi szansa, aby wzmocnić swoją pozycję w światowym hokeju.

Lepszą markę w światowym hokeju wywalczyło sobie Chile. Kobieca reprezentacja tego kraju znajduje się na 18. miejscu w rankingu światowym. Mężczyźni są o 10 oczek niżej. Urugwaj plasuje się na 25. miejscu wśród kobiet i 56. wśród mężczyzn. Problemem w obu krajach są boiska. Choć Chile posiada nawierzchnię wodną w Santiago, w całym kraju nie ma dużego obiektu, na którym mogą trenować reprezentacje. Urugwaj boiska z wodną nawierzchnią nie posiada, co bardzo utrudnia późniejszą rywalizację na międzynarodowym poziomie.

Chile, z okazji organizowanych w 2023 Igrzysk Panamerykańskich w końcu doczeka się stadionu z prawdziwego zdarzenia, z dwiema nawierzchniami wodnymi. To cieszy szkoleniowca reprezentacji – Sergio Vigila – Każdy ma jakieś sportowe marzenia. Nasze zostanie spełnione w 2023 roku. Będziemy mieli miejsce, w którym hokej będzie miał swój dom i trenować będzie mógł każdy, niezależnie od swojej sytuacji finansowej. To nagroda od rządu za pracę, jaką wykonuje nasz związek na płaszczyźnie gospodarowania czasu i włączania ludzi w sport, niezależnie od ich statusu materialnego – nie kryje radości trener.

Koncepcja boiska z wodną nawierzchnią w Urugwaju, powstała w 2015 roku, gdy federacja wygrała nagrodę im. Pablo Negre. Projekt jest finalizowany właśnie teraz. Do Urugwaju zamówiono już syntetyczną trawę z Niemiec, systemy nawadniania z Chin, bandy amortyzujące z Włoch i Portugalii. Niestety pandemia koronawirusa uniemożliwiła ich przetransportowanie i spowolniła prace nad obiektem, jak również utrudniła jego zbudżetowanie. Obecnie do finansowego zamknięcia przedsięwzięcia brakuje około 30% kosztów.  Środki zbierane są poprzez specjalną aplikację, gdzie kibice mogą zakupić wirtualny kawałek boiska w Urugwaju. Nazwiska fundatorów znajdą się na wielkim bannerze na stadionie.

Na dzień dzisiejszy pewniejsza i lepiej prognozująca jest inwestycja w Chile, gdzie rozegrane zostaną Igrzyska Panamerykańskie. Na dwóch wodnych nawierzchniach mają trenować drużyny seniorskie i juniorskie. Rozgrywane będą także mecze ligowe. To będzie ogromny skok dla hokeja w kraju, jednak efekty sportowe przyjdą dopiero za kilka lat.

Alberto ‘Coco’ Budeisky – prezes Panamerykańskiej Federacji Hokeja, podkreśla że powstawanie boisk z wodną nawierzchnią jest w regionie kluczowe. Hokej kobiecy w Urugwaju poczynił ostatnio ogromne postępy i już niedługo także tutaj stanie odpowiednie boisko. – Pomimo braku boiska z wodną nawierzchnią zespół kobiecy, ale także męski i drużyny młodzieżowe grają coraz lepiej – podkreśla Bureisky.

Powstanie boisk jest kluczowe dla obu zespołów, nie tylko z powodu możliwości przeprowadzania treningów na obiektach, stojących na międzynarodowym poziomie. Chile i Urugwaj staną się także celami podróży reprezentacji i drużyn z całego świata, które obiorą te miejsca na zgrupowania, co zapewni reprezentacjom gospodarzy atrakcyjnych sparingpartnerów.

Warto przypomnieć, że z kobiecymi reprezentacjami Urugwaju i Chile w kwalifikacjach do IO odbywających się w Hiroshimie (Japonia), rywalizowały podopieczne trenera Krzysztofa Rachwalskiego. Z Chile zremisowały 0:0 w grupie, a z Urugwajem zwyciężyły po konkursie karnych zagrywek. Mecz można zobaczyć tutaj.

źródło: materiały Panamerykańskiej Federacji Hokeja / fieldhockey.com

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone