Z życia związkuSzkolna ofensywa PZHT

2019/12/16by Mateusz Gotz

Polski Związek Hokeja na Trawie prowadzi od pewnego czasu intensywną akcję propagowania hokej na trawie w szkołach. Specjalne wizyty, na których uczniowie mają okazję do pierwszego kontaktu z hokejem, jak również poznania zawodników, odbyły się już w kilku województwach. To nie koniec ambitnych planów PZHT w tej materii.

 

Do tej pory akcja prezentowania hokeja na trawie w szkołach odbyła się już w kilkunastu miastach, miejscowościach. Po odwiedzeniu północnej części kraju, czyli Wałcza, Stęszewa, Torunia i Poznania, całość akcji przeniosła się na południe. Pokaz hokeja zaprezentowano w Skierniewicach. Przyszedł czas na Śląsk i Tarnowskie Góry, Siemianowice oraz Miasteczko Śląskie. Jesienno-zimowa ofensywa PZHT do szkół jest kontynuacją akcji, którą wiosną rozpoczęto w krakowskiej Nowej Hucie, gdzie odwiedzono trzy szkoły.

Motorem napędowym akcji jest Mateusz Grochal. – Docelowo chcemy, aby w efekcie naszych szkolnych wizyt dyscyplinę zaprezentować grupie 2200 dzieci. Tak wynika w moich wyliczeń. Do tego należy doliczyć grono pedagogiczne w szkołach – naświetla zakres akcji jeden z jej pomysłodawców.

Jednym z największych zadań, jakie stoi przed organizatorami, jest zaszczepienie hokeja w odwiedzonych miejscach, tak aby po zakończeniu wizyty dzieci i młodzież miały okazję do uprawiania dyscypliny, a nie jedynie do jej poznania. – Akcja ma dwa cele. Jeśli jedziemy do regionu, gdzie istnieje już hokej, chcemy wzmocnić pozycję lokalnego klubu. Z otrzymywanych informacji, wiem że idzie to całkiem skutecznie. Taki otrzymujemy odzew od klubów. Gdy pojawiamy się w nowym miejscu, chcemy pokazać wyjątkowość hokeja na trawie. Osobiście uważam, że jako sport olimpijski mamy zarówno przywilej jak i obowiązek propagowania pewnych wartości mających wymiar wychowawczy. Hokej na trawie ma to do siebie, że w młodym wieku pozwala kreować umiejętności współdziałania oraz pracy w grupie. Ponadto stawia na dużą wszechstronność i zręczność. Naszą misją jest przedstawienie uczniom hokeja na trawie jako prawdziwego sportu, będącego ciekawą alternatywą dla LOLa, FIFY czy FAME MMA – kontynuuje Mateusz Grochal, który podkreśla duże zaangażowanie i uznanie dla wszystkich osób zaangażowanych w akcję spośród lokalnych klubów sportowych.

Aby wizyty w nowych miejscach nie zakończyły się jedynie pokazaniem sportu, PZHT zapewnia „know how” oraz specjalistyczny sprzęt. Bardzo istotny jest jednak czynnik ludzki i to, czy akcja będzie umiała powiązać szkołę z nowymi trenerami, którzy połkną przysłowiowego bakcyla. – Wałcz czy Kraków to nowe ośrodki z trochę odmiennymi uwarunkowaniami dla sportu młodzieżowego, jednak mogę zapewnić, że w nadchodzącym roku dokonamy starań, aby na dłużej zagościły na hokejowej mapie Polski – przekonuje Grochal.

W akcję zaangażowani są wszyscy pracownicy PZHT. Istotną rolę odgrywają szkoleniowcy kadr narodowych oraz nasi znani hokeiści. – Myślę, że dla wielu z nich bardzo miłe i zaskakujące było to, ile autografów rozdali w szkołach – opowiada Mateusz Grochal, który podkreśla, że akcja spotyka się z pozytywnym odbiorem szkół. Spotkania są także szerszą okazją do porozmawiania o kondycji młodzieży i obecnym podejściu do zajęć wychowania fizycznego.

Zaproszeń w najrozmaitsze regiony kraju przybywa, co pokazuje zasadność prowadzenia akcji. – Wszystkie informacje o naszych kolejnych wizytach z hokejem w szkołach znajdziecie w mediach społecznościowych i na stronie Związku – pointuje Mateusz Grochal.

MG

 

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone