Polski Związek Hokeja na Trawie przedstawił warianty dokończenia rozgrywek ligowych w obecnym sezonie, sparaliżowanym przez rozwój epidemii koronawirusa.

– Początkowo braliśmy pod uwagę nawet około sześciu wariantów zakończenia rozgrywek. Obecnie brane są pod uwagę dwa. W największym skrócie pierwszy z nich uwzględnia powrót na boiska, drugi zakłada, że rozgrywki trzeba zakończyć. Nie zdecydowaliśmy się na opcję kontynuowania obecnego sezonu we wrześniu, aby nie wprowadzać dalszego chaosu. Wiadomo, że zawsze ktoś będzie w większym lub mniejszym stopniu pokrzywdzony, jednak robiliśmy wszystko, aby takie odczucia w środowisku zniwelować – opowiada dla Prohokeja szef wyszkolenia PZHT, Krzysztof Rachwalski.

W zamian, w przypadku opcji wznowienia rozgrywek jeszcze w tym sezonie PZHT rozegra mecze Pucharu Polski, który wróciłby do naszych rozgrywek po kilku sezonach przerwy. Jego format uzależniony będzie od liczby zgłoszonych drużyn, a zmagania odbędą się w przedziale czasowym 20 czerwca – 5 lipca bieżącego roku.

W tegorocznym sezonie nie będzie spadkowiczów. Jak udało nam się dowiedzieć, choć to oznacza oczywiście pokrzywdzenie drużyn walczących o awans do Superligi, do decyzji Związku środowisko podeszło z dużym zrozumieniem. Szczegółowo wariant zakładający powrót na boiska prezentuje się następująco:

 

SUPERLIGA i I LIGA

 1. Anulowane zostały rundy wiosenne (7 kolejek SUPERLIGI i 8 kolejek I ligi)
 2. W sezonie 2019/20 nie będzie awansów i spadków
 3. Zespoły sklasyfikowane na miejscach I-II w Superlidze rozegrają mecz o Mistrzostwo Polski (gospodarzem meczu będzie drużyna wyżej sklasyfikowana w tabeli)
 4. Zespoły sklasyfikowane na miejscach III-IV w Superlidze rozegrają mecz o brązowy medal Mistrzostw Polski (gospodarzem meczu będzie drużyna wyżej sklasyfikowana w tabeli)
 5. Zespoły z miejsc 5-8 w Superlidze oraz miejsc 1-6 I ligi zostaną sklasyfikowane na podstawie aktualnie zajmowanego miejsca w tabeli
 6. Zespoły Superligi i I ligi zostaną zaproszone do udziału we wprowadzonych rozgrywkach o Puchar Polski

SENIORKI

 1. Anulowana została runda wiosenna rozgrywek
 2. Rozegrane zostaną 2 zaległe mecze rundy jesiennej
 3. Zespoły sklasyfikowane na miejscach I-II rozegrają mecz o Mistrzostwo Polski (gospodarzem meczu będzie drużyna wyżej sklasyfikowana w tabeli)
 4. Zespoły sklasyfikowane na miejscach III-IV rozegrają mecz o brązowy medal Mistrzostw Polski (gospodarzem meczu będzie drużyna wyżej sklasyfikowana w tabeli)

JUNIORZY

 1. Anulowana została runda wiosenna rozgrywek
 2. Rozegrany zostanie 1 zaległy mecz z rundy jesiennej
 3. Zespoły sklasyfikowane na miejscach I-IV rozegrają play-off (I para półfinałowa – I-IV, druga para półfinałowa II-III) – gospodarzami meczów będą drużyny wyżej sklasyfikowane w tabeli)
 4. Zwycięzcy par półfinałowych rozegrają mecz o Mistrzostwo Polski  (gospodarzem meczu będzie drużyna wyżej sklasyfikowana w tabeli), a przegrani par półfinałowych rozegrają mecz o brązowy medal Mistrzostw Polski (gospodarzem meczu będzie drużyna wyżej sklasyfikowana w tabeli)
 5. Zespoły sklasyfikowane na miejscach VI-VII rozegrają mecz o prawo gry o V miejsce (gospodarzem meczu będzie drużyna wyżej sklasyfikowana w tabeli). Zwycięzca rozegra mecz o miejsce V z drużyną KS Warta Poznań

JUNIORKI

 1. Anulowana została runda wiosenna rozgrywek

 2. Zespoły sklasyfikowane na miejscach I-IV rozegrają play-off (I para półfinałowa – I-IV, druga para półfinałowa II-III) – gospodarzami meczów będą drużyny wyżej sklasyfikowane w tabeli

 3. Zwycięzcy par półfinałowych rozegrają mecz o Mistrzostwo Polski  (gospodarzem meczu będzie drużyna wyżej sklasyfikowana w tabeli), a przegrani par półfinałowych rozegrają mecz o brązowy medal Mistrzostw Polski (gospodarzem meczu będzie drużyna wyżej sklasyfikowana w tabeli)

 4. Zespoły sklasyfikowane na miejscach V-VI rozegrają dwumecz o miejsce V (gospodarzem pierwszego meczu będzie zespół sklasyfikowany niżej w tabeli)

Na pewno rozgrywki muszą zostać dokończone formalnie. Ma to uzasadnienie dla wielu drużyn chociażby pod kątem dotacji na szkolenie dzieci i młodzieży, czy utrzymanie drużyn w rozgrywkach ogólnokrajowych. Brak dokończenia zmagań mógłby skutkować koniecznością zwrotu otrzymanych pieniędzy. Nie wiemy jeszcze, który z wariantów zostanie ostatecznie wprowadzony w życie, ponieważ zależy to od sytuacji epidemicznej w Polsce.

Fot: Fanpage Polski Hokej na Trawie

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

[adrotate banner="3"]
[adrotate banner=”3″]

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone