WywiadyZ życia związkuPiotr Wilkoński: robimy co możliwe, żeby o hokeju mówiło się więcej w mediach

2020/10/09by Mateusz Gotz

Co dobrego słychać w polskim hokeju? O to najlepiej pytać na samej górze. Postanowiliśmy poznać plany oraz zapytać o dotychczasowe dokonania władz Polskiego Związku Hokeja na Trawie, jego Sekretarza Generalnego – Piotra Wilkońskiego. Zapraszamy do wywiadu.

– Kadencja nowego Zarządu PZHT trwa już na tyle długo, że można pokusić się o oceny. Co uważasz za największy sukces po zmianie władz?

– Pierwsze kilkanaście miesięcy nowego Zarządu PZHT było dość pracowite i niełatwe. Zarząd musiał uporządkować wiele spraw i nie do końca mógł realizować plany. Członkowie na głowie mieli turniej w Gnieźnie w 2018 roku. Aktualnie wciąż wiele czasu zajmuje nam przeszłość, ale udaje nam się robić też to, co sprawia nam największą przyjemność – tworzenie nowego oblicza hokeja w Polsce.

Moim największym sukcesem – jako sekretarza generalnego PZHT – jest zebranie świetnego zespołu, który nazywamy „działem kreatywnym”. Pracują w nim między innymi Mateusz Grochal, Krzysztof Rachwalski, Filip Sobczak, Mariusz Orzeł, Marcin Nowaczyk i ja. Między sobą mówią, że najwięcej czasu zajmuje im odwodzenie mnie od nowych pomysłów, których mam na kilka lat, ale tak naprawdę ekipa świetnie się uzupełnia i systematycznie pokazuje, że może zdziałać wiele dobrego dla hokeja.

– Nie ulega wątpliwości, że zaraz po wyborze nowego zarządu środowisko było dość podzielone. Czy dostrzegasz oznaki ponownego scalania się środowiska hokejowego wokół naszej dyscypliny?

Odpowiem na to pytanie wprost – nie zawracamy sobie tym głowy. Jakiekolwiek podziały nie są nam potrzebne, jednak pewnie zawsze będą w sprawach więcej lub mniej ważnych. My chcemy popularyzować dyscyplinę, stworzyć warunki rozwoju kadrom narodowym i uatrakcyjnić rozgrywki ligowe. To są nasze główne cele. Skupiamy się na sporcie, a jeżeli zawodnicy, trenerzy i działacze będą zadowoleni, to mimochodem środowisko się zjednoczy. Mam też motto, którego nie powinno się podobno publicznie mówić ale cóż, zaryzykuję. „Gdy dokonujesz zmian, które mają porwać tłumy nie możesz się bać, że jednostka się obrazi”.

 – Od pewnego czasu możemy obserwować zwiększoną aktywność medialną wokół hokeja. Czy mamy szansę doczekać się transmisji meczów hokejowych wpisanych na stałe w kalendarz którejś ze stacji telewizyjnych?

– Popularyzacja dyscypliny to jedno z najważniejszych zadań, które jest wpisane do Statutu PZHT. Robimy co możliwe, żeby o hokeju mówiło się więcej w mediach. Jest to oczywiście żmudny proces, bo za nami „chude” lata. W ostatnich kilkunastu miesiącach nawiązaliśmy wiele przyjacielskich relacji z mediami. Dlatego już niedługo będziemy mogli ogłosić kolejną dobrą nowinę dla hokeja. Jednak pozwolisz, że ogłosimy to najpierw w Związkowych mediach.

– Nie jest tajemnicą, że jedną z przyczyn kryzysu polskiego hokeja była sytuacja finansowa, spowodowana głównie nieudanymi finansowo  HMŚ w Poznaniu. Czy sprawy finansowe Związku ulegają poprawie? Udało się dogadać z największymi wierzycielami czyli WTK i Targami Poznańskimi?

 – Słabo bym wypadł jako osoba zajmująca się bieżącą działalnością Związku, gdybym publicznie opowiadał o dogadywaniu się w kwestiach finansowych. Niemniej musimy pamiętać, że finansowe fiasko HMŚ będzie ciążyło na Związku jeszcze długo i to bez względu na wierzycieli. To największy hamulec w rozmowach ze sponsorami. Nawet nie uwierzysz, ile razy prezes Hokej Superligi czy ja słyszeliśmy pytanie: „a jak znowu nie wyjdzie?”.

– Przejdźmy do tematów bardziej sportowych. Nie tak dawno doszła do nas informacja o budowie boiska ze sztuczną nawierzchnią w Rogowie. Wówczas praktycznie wszystkie kluby w lidze seniorów będą dysponowały obiektami hokejowymi. Czas na hokejową ekspansję w nowe rejony?

– Zacznę od końca, ekspansja, „poszerzanie geografii hokeja”, to jedno z najtrudniejszych zadań na liście rzeczy, jakie chciałbym zrobić. Warunek, jaki trzeba spełnić, to (odwołam się do Twoich doświadczeń, bo w końcu poznaliśmy się prawie 20 lat temu) PASJONAT. Bez tego to tylko mrzonki.

Od roku chodzi mi po głowie program, który roboczo nazwałem „Absolwent”, a który skierowany ma być do absolwentów AWF i SMS. Mam nadzieję, że uda się go za jakiś czas wprowadzić, jednak na górze listy są w pierwszej kolejności inne programy, nad którymi pracujemy i o których niebawem przeczytasz na stronie PZHT.

Co do boiska w Rogowie, to jestem w gronie osób, jak zdecydowana większość naszej miejscowości, które miały wypieki po ogłoszeniu, że resort sportu przyznał dofinansowanie na przebudowę boiska w Rogowie. Skłamałbym gdybym powiedział, że mnie to zaskoczyło i dowiedziałem się z mediów. Pierwszą rozmowę o sztucznej trawie z ówczesnym wójtem prowadziłem, gdy byłem prezesem LKS w roku 2002. Aktualnie urzędujący wójt Tomasz Michalczak jeszcze dobrze się nie rozsiadł w fotelu, a już zrobił dla hokeja więcej niż poprzednicy przez ostatnie siedem czy osiem kadencji. Myślę, że ogólnie nie ma lekko, bo właściwie do zrobienia ma masę rzeczy i to nie tylko związanych ze sportem. Rogowscy hokeiści mają też szczęście, że wśród radnych gminy jest jeden z najlepszych w przeszłości rogowskich hokeistów Robert Wódczak.

Na koniec jeszcze trochę prywatny i małe wsparcie dla hokeja w Łozinie. Macie fajną ekipę i niezłe wsparcie w gminie, wykorzystajcie to.

fot: materiały PZHT

Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone