Rozgrywki młodzieżoweMłodzieżowe Igrzyska Olimpijskie w Dakarze przeniesione

MKOl podjął decyzję o przesunięciu o cztery lata IV Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Dakarze. Impreza, która miała odbyć się za dwa lata, rozegrana zostanie w 2026 roku.

Decyzję przedstawił podczas środowej konferencji prasowej prezydent MKOl, Thomas Bach. Umowa została zaaprobowana dzisiaj przez Komitet Wykonawczy MKOl i zostanie przekazana do ratyfikacji podczas piątkowej Sesji MKOl. Propozycja przesunięcia została wysunięta przez prezydenta Senegalu Macku Salla w rozmowie telefonicznej ze mną dwa dni temu i przyjąłem ten gest, a po dogłębnej dyskusji na ten temat zdecydowaliśmy ustalić nowy termin na 2026 rok. To przeniesienie pozwoli MKOl-owi, Narodowym Komitetom Olimpijskim i Federacjom Międzynarodowym lepiej zaplanować swoje działania, na które duży wpływ miały przeniesienie igrzysk olimpijskich Tokio 2020, wynikające z niego przeniesienie innych dużych imprez międzynarodowych oraz operacyjne i logistyczne konsekwencje tych zmian, podobnie jak finansowe skutki koronakryzysu.

W Dakarze udział mieli wziąć laskarze i laskarki z roczników 2004-2007. Wobec przeniesienia igrzysk, to kolejne pokolenie (2008-2011) będzie walczyć o ponowny start naszych reprezentacji U18 na arenach olimpijskich.W programie YOG (ang. Youth Olympic Games) od pierwszej edycji tej imprezy, która w 2010 odbyła się w Singapurze, rozgrywane są zawody w hokeju pięcioosobowym (Hockey5s). Ta odmiana w ostatnich latach stała się jedną z polskich specjalności – rozegrane w lipcu 2017 roku na terenie COS-u w Wałczu mistrzostwa Europy U16 zakończyły się triumfem naszych chłopców, natomiast tydzień później w Wattignies nasze dziewczęta zdobyły srebro. Te wyniki dały obu naszym reprezentacjom prawo debiutu na młodzieżowych igrzyskach olimpijskich w Buenos Aires. Zmagania w październiku 2018 zakończyły się siódmym miejscem kadry żeńskiej i piątym męskiej, a nasi zawodnicy znaleźli się w czołówce klasyfikacji strzelców, równając się z zawodnikami z tak uznanych w świecie hokeja na trawie państw jak Argentyna, Australia i Indie, czy rewelacja tamtego turnieju, Zambia.

Rozwój Hockey5s był również jednym z powodów wstąpienia Polskiego Związku Hokeja na Trawie w szeregi członków Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich. Jesteśmy postrzegani jako pionierzy tej odmiany hokeja w Europie, o czym świadczy chociażby zapraszanie Mateusza Grochala do różnych federacji na konsultacje dotyczące Hockey5s. Złożyliśmy również wniosek do programu Erasmus+ Sport dotyczący rozwoju hokeja „piątkowego” w Europie – chcemy ten projekt realizować wspólnie z chorwacką i austriacką federacją i bardzo poważnie do tego podchodzimy. Na rok 2023 zostały zaplanowane mistrzostwa świata, co jest dla nas rzeczą bardzo istotną – widzimy tam bowiem swoją szansę nie tylko pod względem sportowym, ale również organizacyjnym, bo z pewnością będziemy chcieli aplikować o organizację tego turnieju – mówił niedawno o tej odmianie hokeja sekretarz generalny PZHT, Piotr Wilkoński.

 

zdjęcie: Joe Toth, OIS/IOC

Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, pasjonat mało popularnych dyscyplin olimpijskich, curler-amator, poliglota, rojalista-realista

REKLAMA

[adrotate banner="3"]
[adrotate banner=”3″]

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone