Hokej na ŚwiecieRozgrywki seniorek i seniorówWywiadyMartyna Wypijewska: gra na zachodzie jest dla mnie drogą hokejową, którą chcę iść

2020/06/15by Mateusz Gotz
Reprezentantka Polski, Martyna Wypijewska podjęła decyzję o kontynuowaniu swojej przygody z hokejem zagranicznym. Następny sezon rozpocznie w barwach Russelheimer RK, gdzie będzie występowała z dwiema innymi koleżankami. Przeprowadziliśmy rozmowę z hokeistką z Rogowa.

Od przyszłego sezonu zaczynasz swoją hokejową przygodę w lidze niemieckiej, w barwach Rüsselsheimer RK. Co jest główną przyczyną zmiany barw klubowych

Od zawsze moim celem była gra w zagranicznej lidze. Dlatego też na swój pierwszy wyjazd zdecydowałam się już w wieku 19 lat do Bonn, gdzie reprezentowałam barwy drugoligowego klubu Bonner THV, żeby zobaczyć „z czym to się je” i czy najzwyczajniej w świecie odnajdę się w niemieckim hokeju. Cały proces przygotowań oraz to z jakim zaangażowaniem każdy zawodnik/klub podchodzi do tego, żeby drużyna osiągnęła sukces wywarł na mnie ogromne wrażenie. Wtedy też uświadomiłam sobie, że gra na zachodzie jest dla mnie tą drogą hokejową, którą chcę iść. W kolejnym sezonie postanowiłam spróbować swoich sił w wyżej postawionym GTHGC Hamburg. Niestety ze względu na kontuzję nie dokończyłam tam sezonu, musiałam wrócić do kraju i sezon 2019/2020 spędziłam na polskich boiskach. Jednak będąc w Polsce miałam cały czas z tyłu głowy kolejny wyjazd. Gra w  1.Bundeslidze niemieckiej to dla mnie ogromna szansa na jeszcze większy rozwój, zebranie kolejnego doświadczenia i spełnienie jednego z wysoko postawionych hokejowych marzeń.

Na pewno poziom hokeja u naszych zachodnich sąsiadów jest nieporównywalnie wyższy do krajowego. Przygotowujesz się jakoś specjalnie do występów w  Niemczech?

Z racji tego, że spędziłam już tam kilka okresów przygotowawczych to mniej więcej wiem, co muszę robić, żeby jak najbardziej odwzorować ten proces trenując indywidualnie. Tak naprawdę od tamtej pory staram się trenować tak, żeby być przygotowaną do gry na wysokim poziomie.

Nie będziesz jedyną Polką w barwach Rüsselsheimer RK. Gra Sandry Tatarczuk i Victorii Zimermann w barwach niemieckiej drużyny chyba ułatwią Ci aklimatyzację?

Bez wątpienia tak. Na pewno obecność dziewczyn pomoże mi  ‘wejść’ do drużyny. Zawsze też raźniej jest mieć kogoś znajomego u boku będąc tyle kilometrów z dala od domu. Poza tym, myślę, że gra z dziewczynami z w jednym klubie może pozytywnie wpłynąć na nasze wspólne występy w reprezentacji. 

Nieco inny temat. Jak radziłaś sobie z treningami hokejowymi w trakcie epidemii COVID-19?

Szczerze mówiąc, jedynym utrudnieniem dla mnie był brak możliwości korzystania z boisk przez pewien okres. Natomiast z realizacją czy to treningów biegowych, czy treningów siłowych nie miałam problemu, ponieważ miałam tą możliwość trenowania będąc poza miastem na czas wprowadzonych obostrzeń, gdzie bezpiecznie i w odosobnieniu mogłam realizować plan na świeżym powietrzu.

Czego można Ci życzyć na najbliższe miesiące hokejowej kariery?

Dużo zdrowia przede wszystkim! Reszta przyjdzie
fot: Anna Gabara
Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone