WywiadyZ życia związkuMarcin Grochal: chcę, aby moje przygotowania cechowały się różnorodnością

2021/01/14by Mateusz Gotz

 

Nasz eksportowy sędzia, Marcin Grochal, który ma na swoim koncie nagrodę dla najlepszego arbitra świata, przyznaną mu przez FIH w 2018 roku, przygotowuje się obecnie do zbliżających się, przełożonych Igrzysk Olimpijskich w Tokio. O jego planach, jak również sytuacji sędziów w dobie pandemii postanowiliśmy przez chwilę porozmawiać dla Prohokeja.

– Miniony rok był dla sportu bardzo wyjątkowy. Także sędziowie nie mieli zbyt wielu okazji do bycia rozjemcami w meczach na wysokim poziomie. Jak dla Ciebie pod katem sędziowskim wyglądał miniony rok?

– Na pewno ten rok kształtowała mniejsza liczba meczów i turniejów na świecie, chociaż muszę przyznać, że w Polsce nie wyglądało to najgorzej. Udało nam się dokończyć poprzedni sezon, rozpoczęliśmy też nowy. Niestety zmagania halowe stanęły w miejscu, ale w porównaniu do innych państw na pewno nie mamy powodów do narzekania na małą dawkę hokeja. Zdecydowanie brakuje mi jednak rozgrywek międzynarodowych, szczególnie w kontekście przygotowań pod Igrzyska Olimpijskie i czerwcowe Mistrzostwa Europy. Wiem jednak, że nie jestem wyjątkiem i wszyscy mamy podobne warunki, tak samo cierpimy. Ja skoncentrowałem się na przygotowaniach kondycyjnych i budowania bazy pod przygotowania pod Tokio. Więcej czasu poświęcam również rodzinie.

– Jak kształtują się Twoje plany sędziowskie na 2021 rok? 

– Największą imprezą będą Igrzyska Olimpijskie w Tokio, które mam nadzieję, że się odbędą. W czerwcu są także Mistrzostwa Europy w Amsterdamie, w których będę sędziował. Liczę na to, że uda się rozegrać trochę meczów Pro Ligi, być może czeka mnie Euroliga i oczywiście sędziowanie w kraju. Staram się także sędziować mecze ligi niemieckiej. Mam nadzieję, że uda się uczestniczyć w dwóch kolejkach tamtych rozgrywek. Chcę, aby moje przygotowania do ważnych turniejów cechowały się różnorodnością jeśli chodzi o warunki do sędziowania i na pewno chcę taki sposób doskonalenia swoich umiejętności utrzymać.

– Co robicie na szczeblu międzynarodowym i krajowym, aby podnosić kwalifikacje sędziów w świetle tego, że jest nieco mniej okazji do praktyki podczas spotkań?

– Zorganizowaliśmy kilka wideokonferencji, gdzie omawialiśmy klipy sędziowskie. Uczestniczyłem w kilku kursach sędziowskich z Wielkopolsce. Robiłem to wraz z Łukaszem Zwierzchowskim. Na szczeblu międzynarodowym jesteśmy w stałym kontakcie, ale przygotowywanie się teoretyczne jest dość ciężkie. Niestety w obecnych warunkach, w świetle ograniczeń tylko to nam pozostało. Próbujemy kontrolować to, co możemy. Ważne w trakcie pandemii są na pewno przygotowania kondycyjne, na co kładziemy nacisk. 

– Czy sytuacja jeśli chodzi o liczbę i jakoś arbitrów w kraju ulega poprawie? 

– Wydaje mi się, że tak. Niekoniecznie jeśli chodzi o liczbę, ale na pewno jeśli chodzi o jakość. Mamy kilku młodych i dobrych sędziów, którzy podniosą poziom krajowego wyżej. W nowym kolegium sędziów pracujemy nad tym, aby stworzyć warunki ku temu, aby sędziów było więcej. Chcemy dać arbitrom możliwość sędziowania, doskonalenia swoich umiejętności i warunki do tego, aby zawodnicy po zakończeniu kariery zostawali sędziami, bądź też zostawali sędziami jeszcze w trakcie gry, bo nie jest to przecież wykluczone. 

– Czy poza działalnością sędziowską angażujesz się obecnie w jakieś działania dotyczące sportu?

– Przyznam szczerze, że nie (śmiech – przyp. red.) 

fot: Mariusz Orzeł

Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone