Hokej na ŚwiecieWywiadyLidewij Welten: mam pokłady energii, aby zdobywać kolejne trofea

2020/07/01by Mateusz Gotz

 

Na stronie FIH ukazał się wywiad z reprezentantką Holandii – Lidewij Welten. Zawodniczka już na początku swojej dorosłej kariery w 2008 roku, mogła cieszyć się ze złotego medalu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Od czasu Igrzysk w Pekinie, Welten zyskała opinię jednej z najbardziej ofensywnie usposobionych i najbardziej niebezpiecznych hokeistek świata. Po sukcesie w Chinach przyszły kolejne trofea. Obronione złoto IO podczas Igrzysk w Londynie w 2012 roku., podwójne Mistrzostwo Świata w Hadze i Londynie. Poczwórny złoty medal Mistrzostw Europy (2009, 2011, 2017, 2019). Przez ponad dekadę występów w kadrze narodowej Welten wywalczyła 87 goli w 212 meczach dla reprezentacji Holandii, dając ogromny wkład w utrzymywanie się reprezentacji Holandii na czele światowego rankingu od 2011 roku.

Reporter FIH zadał jej kilka ciekawych pytań:

– Co robisz, aby przez lata utrzymywać swoją formę na najwyższym poziomie?

– Jestem dumna i bardzo zadowolona z mojej kariery. Miejsca, które zobaczyłam , wydarzenia, w których uczestniczyłam dają mi niesamowite wspomnienia. Zostało mi jeszcze dużo motywacji i mam pokłady energii, aby zdobywać kolejne trofea. To lubię!

– Kto wpłynął na to, że dziś grasz w hokeja?

– Mój brat i siostra. Jestem najmłodsza z rodzeństwa, więc robiłam wszystko to, co robili oni.

– A kto najbardziej wpłynął na rozwój Twojej kariery?

– Miałam wielu trenerów. Każdy z nich miał jakiś wpływ. Największy jednak wywarli moi rodzice, którzy dowozili mnie na treningi do Den Bosch. Wspierali mnie. Latali za mną na turnieje międzynarodowe. Myślę, że na palcach dwóch rąk mogę policzyć mecze, które opuścili.

– Jak określiłabyś swój styl gry?

– Jestem na boisku bardzo zacięta. Często robię to, czego nikt się nie spodziewa. Nie lubię, gdy z góry narzucony jest twardy schemat. W danym momencie na boisku robię to, co uważam, że jest w tej chwili niezbędne.

– Czy jest jakieś hokejowe wydarzenie na boisku, z którego jesteś najbardziej dumna?

Ciężko powiedzieć. Oczywiście jestem bardzo dumna z medali, które zdobyłam. Myślę jednak, że najbardziej rozpiera mnie duma w momencie gdy wychodzę na boisko i wiem, że jestem przygotowana tak dobrze, że podołam stawianemu przeze mnie zadaniu. I oczywiście śpiewanie hymnu narodowego. Moment gdy robimy to z razem z kibicami. Do tego dochodzą mecze, w których trzeba stoczyć prawdziwą bitwę. Mogę tutaj przywołać ćwierćfinał IO w Rio de Janeiro przeciwko Argentynie. W pewnym momencie, ze względu na kartki, grałyśmy przez chwilę tylko w osiem zawodniczek. Musiałyśmy stoczyć prawdziwą bitwę. Co najważniejsze – wygraną.

–  Co doradziła byś młodym hokeistkom?

–  Miejcie radość z tego co robicie! Ćwiczcie kiedy tylko możecie. W ogrodzie, podczas zabaw ze znajomymi, w mieszkaniu. Najważniejsze jednak, aby to sprawiało satysfakcję.

Całość wywiadu poniżej:

 

Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone