Hokej na ŚwiecieNa luzieRozgrywki reprezentacyjneKrótkie podsumowanie mijającego roku

2020/12/30by Mateusz Gotz

 

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że 2020 rok, był rokiem wyjątkowym. Światowa pandemia zdominowała także świat sportu, a co za tym idzie hokeja na trawie.

W zwyczajnym roku podsumowanie wypełniłyby zajawki z hokejowych wydarzeń na całym świecie, jednak obecny rok był odmienny, co nie oznacza że na światowych boiskach nie działo się nic. Każdy, kto śledzi rozgrywki FIH Hockey Pro League, będzie pamiętał debiut reprezentacji Indii i zwycięstwo nad reprezentacją Holandii 5:2, a następnie remis z „Pomarańczowymi” 3:3. Dla Hindusów wyjątkowe było również odebranie nagrody zawodnika roku 2019 dla kapitana drużyny – Manpreet Singha.

Kolejny niezapomniany mecz to także rywalizacja z udziałem Holandii, w zremisowanym meczu z drużyną Belgii, zakończonym wynikiem 4:4. Był to ostatni mecz przed drugą fazą lockdownu, który zapamiętają jednak wszyscy oglądający to widowisko.

W efekcie działań na rzecz równości płci, zapamiętany zostanie również dwumecz męskich i kobiecych reprezentacji Belgii i Nowej Zelandii, sędziowany przez mieszane pary arbitrów. Spotkania te zapamięta również świetna Olivia Merry, która ponownie mierzy w tytuł królowej strzelców rozgrywek. Do tej pory uzbierała na swoim koncie 10 trafień, w tym 4 przeciwko Argentynie.

Dla wielu hokeistek i hokeistów na całym świecie rok stał pod znakiem wspierania swoich lokalnych społeczności poprzez wolontariat, czy wsparcie psychologiczne, w walce z koronawirusem. W tym wyjątkowo nieolimpijskim roku kreatywnością wykazał się Samuel Ward, prezentując w zaciszu domowego ogniska swoją własną olimpiadę, którą przedstawialiśmy tutaj.

Mijający rok był również czasem rozwoju telekonferencji i informatycznych narzędzi, pomagających na porozumiewanie się w gronie sędziów, działaczy, czy zawodników, poprzez cyfrowe środki komunikacji. O tym jak można zbliżyć się do kibiców, z instagramowym wywiadzie przypomniały Delfina Moreno i Eve de Goede.

Warto zwrócić także uwagę na kobiecą reprezentację Afganistanu, która walcząc o swoje prawa w niedemokratycznym społeczeństwie, odważnie utorowała sobie drogę do treningów i rywalizacji w kraju, gdzie sytuacja kobiet nie jest godna pozazdroszczenia.

Nie brakowało pięknych trafień, które prezentujemy poniżej.

A jak to wyglądało w Polsce?

O krótkie podsumowania poprosiliśmy Bogusława Kozłowskiego i Christiana Zimmermanna. Bogusław Kozłowski, przez całą swoją hokejową karierę związany z Pałukami, zwraca uwagę na prywatne zmiany do jakich doszło w jego hokejowym funkcjonowaniu w kontekście klubu z Rogowa. Do decyzji o zmianie i zaprzestaniu pracy z drużyną juniorską i seniorską dojrzewał od dawna, jednak rola trenera dzieci i młodzików jakiej podjął się obecnie w klubie, sprawia mu wielką radość. Jak wspomniał w rozmowie z nami „trzeba zrobić czasem krok do tyłu, aby następnie zrobić kilka kroków do przodu”.

Ważnym momentem było także powołanie drużyny kobiecej w Rogowie, wzmocnionej hokeistkami z Gniezna. – Jestem trenerem tej zaangażowanej drużyny. Wielka miłość do hokeja, chęć poprawiania swoich umiejętności, to świetna sprawa – podkreśla w rozmowie z Prohokejem Bogusław Kozłowski.

W reprezentacji do lat 18 pandemia uniemożliwiła rozegranie Mistrzostw Europy, co było dużym zawodem dla drużyny. Turnieje zostaną jednak przełożone, a w zespole będą mogły występować zawodniczki 19-letnie, co osładza przełożenie imprezy i pozwala myśleć o awansie do elity Polek.

– Ważnym wydarzeniem jest oczywiście oddanie Sali sportowej w Gościeszynie, która jest dostosowana do gry w hokeja na trawie, jak również otrzymanie dofinansowania do budowy boiska, co jest krokiem milowym dla Rogowa. Cieszy nas, że na stanowisku wójta znalazła się osoba, której zależy na losach naszego środowiska – podsumowuje Bogusław Kozłowski.

Za najważniejsze wydarzenie roku Christian Zimmermann uznał możliwość kontynuowania współpracy z PZHT. Kadra U-21 zdołała wprowadzić do gry nowe systemy taktyczne, co zaowocowało pozytywnie dla drużyny. Jako minus trener Zimmermann wskazuje odwołanie ligi halowej w Niemczech, co mocno pokrzyżowało plany trenowanego przez niego zespołu.

– Najważniejsze są przygotowania do ME U-21 kobiet. Mamy dobrą drużynę, duże możliwości i głód sukcesu – podsumowuje trener Zimmermann.

Podobnie jak w światowym, także w polskim hokeju był to czas bardzo mocnego stawiania na cyfryzację hokeja. Dużo wirtualnych treningów, spotkań, telekonferencji szkoleniowych czy inwestycje, jakie poczyniono w zakup kamer, bądź dronów, na pewno zaprocentują dla polskiego hokeja na trawie w przyszłości. Na szczeblu reprezentacyjnym o hokeju nie możemy powiedzieć wiele, jednak niewątpliwie odmłodzenie pokoleniowe w kadrze seniorów, jest jednym z ważniejszych wydarzeń 2020 roku.

Nie sposób zapomnieć również o sprawnie przeprowadzonych rozgrywkach na otwartych boiskach, które mimo pandemii koronawirusa udało się zakończyć za sezon 2019/2020 i rozegrać dużą część rundy 2020/2021. Sukcesem okazał się również Puchar Polski, transmitowany przez TVP Sport.

FIH / inf. własna

 

Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone