Hokej na ŚwiecieJesienny raport z Belgii

2020/12/07by Mateusz Gotz

Do zakończenia zbliża się szalona i naznaczona koronawirusem runda jesienna rozgrywek ligi belgijskiej. Natalia Wiśniewska, reprezentuje barwy zespołu Royal Antwerp, występującego w najwyższej klasie rozgrywkowej i wraz z koleżankami walczy o udział w fazie play-off. W drugiej lidze (trzeci poziom rozgrywek) występuje kolejna z naszych reprezentantek – Bianca Strubbe, która imponuje skutecznością.

Królewscy walczą o play-off

Sezon w Belgii, podobnie jak w całej Europie, toczy się w cieniu epidemii koronawirusa i konieczności dopasowania się do warunków, jakie panują w czasie pandemii. Pauzy, przełożone mecze, dużo zakażeń, w kraju dość mocno dotkniętym chorobą, stały się w tym roku codziennością. Ma to również znaczący wpływ na poziom, reprezentowany przez wiele drużyn, często niewystępujących w pełnych składach.

W pierwszych meczach rundy drużyna Royal Antwerp spisywała się nieco poniżej oczekiwań. W jednym z nich nie mogła wystąpić reprezentantka Polski, która nabawiła się przeziębienia, co spowodowało konieczność wykonywania testu na koronawirusa – szczęśliwie dającego negatywny rezultat. – Mecze inauguracyjne nie były w naszym wykonaniu najlepsze. Przez koronawirusa mieliśmy dwa tygodnie przerwy na narodowy lockdown. Na szczęście tutejsze ministerstwo sportu zaliczyło hokej na trawie do grupy dyscyplin najważniejszych i liga mogła wznowić swoje rozgrywki. Moje komplikacje spowodowane były tym, że nie mogłam się początkowo przemieszczać z Holandii (Natalia Wiśniewska mieszka w Tilburgu – przyp. red.) do Belgii, ale szczęśliwie zmieniono te przepisy i mogłam wznowić rozgrywki w Belgii – relacjonuje swoje przejścia ze skomplikowanymi przepisami epidemicznymi w kontekście rozgrywek Natalia Wiśniewska.

Warto w tym momencie wspomnieć, że obecnie w Belgii każdy zespół ma managera, zajmującego się tylko i wyłącznie sprawami koronawirusa. Przy rozgrywaniu meczów wprowadzono specjalny protokół sanitarny. Wszystkie zawodniczki przechodzą testy dwa razy w tygodniu, w każdy momencie na ławce należy mieć maseczkę, pozamykane są szatnie. Czasem zespoły przebierają się w namiotach, czasem muszą przyjechać na mecz w stroju umożliwiającym grę. Ciekawostką jest to, że wszelkie odprawy meczowe odbywają się w trybie online. – Mimo wszystko jest w porządku – najważniejsze, że możemy grać – podsumowuje Wiśniewska.

W tym momencie drużyna Royal Antwerp ma bardzo intensywny kalendarz rozgrywek i walczy o miejsce w play-off – pierwszej ósemce drużyn w Belgii. Brak miejsca w tej grupie spowoduje, że zespół Królewskich będzie musiał zmierzyć się w walce o pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. – To dziwny sezon, ale tak to obecnie wygląda – nie kryje Natalia Wiśniewska.

W zespole nie zawodzi jej argentyńska gwiazda – Carla Rebecchi. Do tej pory wielokrotna reprezentantka Las Leonas dziewięciokrotnie wpisywała się na listę strzelców, dzięki zabójczym krótkim rogom. Co ważne, hokeistka z Ameryki Południowej bardzo pomaga koleżankom w poprawianiu swoich umiejętności, szczególnie przy wykonywaniu krótkich rogów. Natalia Wiśniewska w tej rundzie dołożyła jedno trafienie z akcji, w meczu z zespołem Dragons.

Obecnie zespół Royal Club Antwerp znajduje się na siódmym miejscu w tabeli, premiowanym udziałem w fazie play-off. Ma na swoim koncie 16 punktów w 11 meczach i musi zerkać na goniące go drużyny Leopold i Heracles.

Dobra forma drugiej reprezentantki

Na trzecim szczeblu rozgrywek swoje mecze rozgrywa Bianca Strubbe i jej klub Arlon HC. Po sześciu meczach zespół plasuje się na trzecim miejscu, jednak sytuacja jest bardzo dobra. Także tutaj rozgrywki mocno zaburzył COVID-19, w efekcie czego niektóre drużyny rozegrały już dziewięć spotkań, inne zaledwie sześć, tak jak zespół Polki. Forma kadrowiczki napawa dużym optymizmem. – W sześciu meczach zdobyłam dziesięć goli, więc jestem z siebie bardzo zadowolona. Gramy dobre mecze i sądzę, że pod koniec sezonu możemy zająć miejsce w czołowej dwójce, premiowane awansem do wyższej klasy rozgrywkowej – nie kryje radości Bianca Strubbe.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że zaległe mecze rundy jesiennej drugiej ligi belgijskiej będą rozgrywane od 17 stycznia 2021 roku.

fot: Natalia Wiśniewska  – autor: Mariusz Jarząb

Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone