Rozgrywki młodzieżoweRozgrywki seniorek i seniorówWywiadyJerzy Jóskowiak: boisko w Rogowie to bolączka od wielu, wielu lat

2020/05/18by Mateusz Gotz

 

Trener Jerzy Jóskowiak to jedna z najważniejszych postaci trenerskich hokeja nie tylko w regionie Pałuk, ale również w całym kraju. O problemach hokeja w regionie, ale także jego szansach i pozytywnych wiadomościach, jak chociażby plany budowy boiska ze sztuczną nawierzchnią w Rogowie, rozmawialiśmy z trenerem Jóskowiakiem.

MG: Jak obecnie kształtuje się popularność hokeja na terenie Pałuk? Na przestrzeni ostatnich lat napływ nowych hokeistów utrzymuje się na stałym poziomie, czy coś się zmienia?
JJ: Hokej na trawie niezmiennie ma swoje miejsce na Pałukach. Poprzez bogatą historię klubów , czy też wyniki sportowe. Na popularność duży wpływ mają byli zawodnicy, działacze, trenerzy, którzy z sentymentem wracają do lat minionych. Przejawem tego jest zrzeszanie się w Old-Boy-ach.Dzięki stałej pozycji w środowisku władze samorządowe nadal są głównym filarem działalności klubów, a lokalne firmy gospodarcze i osoby fizyczne wspomagają wiele projektów klubowych.Pozwala to na kontynuowanie szkolenia dzieci i młodzieży. Czy to wpływa na napływ nowych hokeistek i hokeistów ? Powinno, ale tak nie jest. LKS Rogowo , LKS Gąsawa i Jedynka Żnin mają wiele problemów. Po świetnych wynikach, drużyna Jedynki się rozpada nie ma kontynuacji. Zawodnicy przechodzą do Gąsawy. LKS Gąsawa przygarnia tych dobrych, młodych zawodników, bo sama też ma kadrowe kłopoty. Nie wystawiła w tym roku juniora starszego. co kiedyś było nie do pomyślenia. Podobnie LKS Rogowo ma problem ze składem liczebnym w juniorze starszym, a junior młodszy bazuje na bardzo młodych hokeistach. Są bardzo poważne luki w kolejnych rocznikach. Takim pozytywnym śwatełkiem jest nabór najmłodszych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Czy istnieją jakiekolwiek szanse na to, aby drużyna LKS Rogowo doczekała się boiska ze sztuczną nawierzchnią w najbliższym czasie?
Boisko w Rogowie, to bolączka od wielu, wielu lat. Nowy wójt gminy Rogowo Tomasz Michalczak pośród wielu inwestycji lokalnych, które realizuje i planuje, mocno pracuje nad obiektem do hokeja na trawie. Jako inwestor zrobił nowy projekt boiska z oświetleniem i małymi trybunkami. Przebudowa boiska, z nawierzchni naturalnej trawy na sztuczną piaskową, została wpisana w plan budżetu gminy. W ramach programu Ministerstwa Sportu -Sportowa Polska 2020- zostały wysłane dokumenty do 1-go etapu. Wójt wnioskuje o dofinansowanie 50 procent kwoty kosztorysowej 3mln 600 tys.Wykonano ogromną pracę w krótkim czasie aby zdążyć z niezbędną dokumentacją.Trzymamy kciuki za pozytywne wieści.
Dynamicznie w Rogowie rozwija się hokej kobiecy. Jak ocenia Pan perspektywy rozwoju kobiecej odmiany hokeja w Pałukach i możliwość walki o najwyższe cele zespołu w krajowych rozgrywkach?
Hokej kobiecy, to bardzo ważna część klubów, Gąsawy i Rogowa. Wyniki dziewcząt z Gąsawy i praca tam włożona jest imponująca. Jednak, jak to z dziewczynami nie wszystko w sporcie możesz do końca zaplanować. Tu też zaczynają się problemy, szczególnie z kontynuacją gry. Dziewczyny po szkole podstawowej muszą podjąć naukę w szkole średniej i pogodzenie tego faktu nie zawsze się udaje. Poważne problemy miała drużyna seniorek Rogowa, obecnie, ratując sytuację gra jako nowy klub KS Rogowo. W nowym sezonie na pewno juniorki LKS Gąsawa będą walczyć o złota na trawie i hali, natomiast seniorki LKS Rogowo są coraz bliżej skutecznej walki o brąz.
Drużyny męskie. Na co stać je po wznowieniu krajowych rozgrywek hokejowych?
Wznowienie rozgrywek Superligi seniorów, jak wiemy, jest możliwe po decyzji Ministerstwa Sportu. Według projektu jest przewidziana walka pierwszej 4-i po pierwszej rundzie o mistrzostwo, pozostałe zespoły zachowują miejsca z tabeli bez spadku i awansu (tutaj warianty dokończenia ligi). Przewidziany jest w tym samym terminie Puchar Polski dla pozostałych, chętnych drużyn. Pozycja w tabeli jest jaka jest, LKS Gąsawa z 4-go miejsca ma możliwość grania o medal Mistrzostw Polski, a LKS Rogowo zostaje na 8 miejscu. Dodam, LKS Rogowo w obecnej sytuacji nie był za wznowieniem rozgrywek i nie zgłasza się do Pucharu Polski w proponowanym czerwcowym terminie.
Czy obecny stan epidemii przełożył się na stan przygotowań i umiejętności hokejowych młodszych zawodników? Jak radziliście sobie z niemożnością trenowania w grupach?
Z wielką rozwagą podchodzimy do sytuacji epidemicznej i obostrzeń z tym związanych. Opóźniliśmy zajęcia treningowe w grupach. Obecnie znowu zmieniamy harmonogram zajęć. Celem jest zabawa i możliwość kontaktu z hokejem.
Ostatnio przygotowywaliśmy materiał wspomnieniowy z KPE w Reading. Jak Pan wspomina ten turniej z Grunwaldem Poznań?
Wspomnienia po latach zawsze są pretekstem do powrotu przede wszystkim do ludzi. Puchar Europy w Reading był możliwy dzięki wcześniejszej pracy Mariusza Kubiaka, Marka Jakubiaka, Jerzego Czajki, Marka Góreckiego i władz WKS Grunwald, które pozwoliły, aby taka drużyna mogła istnieć. Patrzę na zespół, który wtedy grał to widzę moich kolegów z boiska, którzy mi ufali i dawaliśmy radę. Mój trenerski mentor- Mariusz Kubiak puścił mnie na głębokie wody, ale właśnie ten zespół pozwalał wierzyć, że może się udać. Powiem tylko, że kiedy nas zobaczyli w Reading naszym Autosanem z Grzesiem Pściukiem- wspaniałym kierowcą- i usłyszeli w wywiadach, że chcemy walczyć o medal uśmiechali się. Ale potem były już tylko słowa uznania i gratulacje. Grunwald przeciwstawiał się najlepszym w Europie, dzięki takim zawodnikom jak w Reading. Pozdrawiam

 

Rozmawiał Mateusz Gotz

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

[adrotate banner="3"]
[adrotate banner=”3″]

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone