Rozgrywki reprezentacyjneRozgrywki seniorek i seniorówWywiadyJanusz Micał: deficyt seniorek to sprawa ekonomii

2020/08/27by Mateusz Gotz

Janusz Micał od lat związany jest z hokejem na Śląsku. Obecnie pełni również funkcję szkoleniowca reprezentacji Polski kobiet do lat 18. Tematy hokeja na południu naszego kraju, jak również młodzieżowych kadr kobiecych zdominowały naszą rozmowę.

– Pracując z kadrami młodzieżowymi ma Pan dobry przegląd tego, co dzieje się w kobiecym hokeju. Czy wzrost liczby drużyn w lidze seniorek wynika z wzrostu zainteresowania hokejem na trawie i liczby uprawiających go zawodniczek?

– Wzrost liczby drużyn w pierwszej lidze i rozgrywkach juniorek to konsekwencja rocznika, kiedy w eliminacjach do OOM w Skierniewicach było więcej drużyn dziewczyn niż chłopców. Obecnie te roczniki doszły do wieku juniorek, a część do wieku seniorek i mamy „wyż” w hokeju kobiecym. W pierwszej lidze musimy pamiętać, że drużyny Orientu i LKS Gąsawa to głównie juniorki. Dobrze, że władze tych klubów doszły do wniosku, że trzeba zgłosić drużyny seniorek, bo bez tego nie będzie postępu. Na pewno deficyt seniorek to sprawa ekonomii. Pierwsza liga kosztuje i nie każdego na to stać. Jest więcej drużyn juniorskich, które w późniejszym okresie nie startują w rozgrywkach seniorek z przyczyn ekonomicznych. Jeżeli mówimy o wzroście zainteresowania hokejem to musimy wspomnieć o drużynie LÓsemkaKS Rogowo, gdzie zgłoszenie drużyny do ligi juniorek to efekt halowych spotkań naszej kadry z RPA.

– Jak wygląda obecnie sytuacja kobiecego hokeja na Śląsku, z którego się Pan wywodzi?

– Na Śląsku hokej kobiecy to przede wszystkim Gliwice i Tarnowskie Góry. Do tych miast dołączają Siemianowice i Miasteczko Śląskie. W Gliwicach praca ogranicza się do grup młodzieżowych, niestety brak podstawowej bazy do rozwoju hokeja, czyli boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz środków finansowych do startu w starszych kategoriach wiekowych, sprawia, że osiągnięcia Kolejarza kończą się na juniorkach młodszych. Dzięki nawiązaniu współpracy z UKHT Ósemką Tarnowskie Góry, dziewczęta z Gliwic mogą kontynuować swoją karierę w tym klubie. To dobry układ z którego korzyści czerpią obie strony. Jeżeli spojrzymy na udział KKS Kolejarz w strukturach LOMS to wygląda to bardzo dobrze, a zawodniczki gliwickiego klubu licznie reprezentują się również w składach reprezentacji Polski, poczynając od K16 po seniorki. Mam nadzieję, że trend ten zostanie zachowany, a Siemianowice nawiążą do lat kiedy był dominującym klubem na Śląsku. Cieszy też powstanie sekcji w Miasteczku Śląskim w której oprócz chłopców trenują dziewczyny. Do tej grupy śląskich drużyn dołącza też Cieszyn, gdzie dziewczyny jeszcze nie mają swojej drużyny, ale trenują i grają z chłopcami.

– Czy drużyny Kolejarza Gliwice mamy szansę zobaczyć w najbliższym czasie w ligach seniorów?

– Odpowiedź na to pytanie po części została udzielona w poprzednie odpowiedzi. Gliwice były reprezentowane w pierwszej lidze kobiet, pierwszej i drugiej lidze mężczyzn, ale sytuacja bazowa i ekonomiczna Kolejarza nie pozwalają na optymistyczne myślenie o powtórzeniu tych osiągnięć. Chociaż wychowankowie gliwickiej sekcji występują w rozgrywkach na najwyższym szczeblu rozgrywek w hokeju męskim czy też kobiecym to nie reprezentują oni klubu z którego się wywodzą i o ile sytuacja ekonomiczna się nie zmieni, nie zanosi się na to.

– Powróćmy do kadr młodzieżowych. Jakie cele i turnieje stoją przed kobiecymi reprezentacjami na najbliższe miesiące?

– Główny cel kadry do lat 18 z którą obecnie pracuję, to Mistrzostwa Europy w 2021 roku. Początkowo miały się one odbyć w tym roku, ale pandemia pokrzyżowała te plany. Będą to mistrzostwa, w których ze względu na zmianę terminu, będą mogły startować dziewczyny w wieku 19 lat. Naszym celem jest oczywiście awans do grupy A i temu celowi podporządkowujemy nasze przygotowania. Niestety z planów, które sobie nakreśliliśmy na okres przygotowawczy, wypadły mecze międzynarodowe, ale zastępujemy je test meczami w kraju. Mamy sporą grupę dziewczyn, które rywalizują o start w tej imprezie, a jak wiadomo rywalizacja o miejsce w składzie to podstawa osiągnięcia dobrego wyniku sportowego i na to bardzo liczymy. Należy przypomnieć, że część z tej grupy ma już sukcesy międzynarodowe w hokeju pięcioosobowym, gdzie aktualnie jesteśmy Mistrzem Europy.

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone