Hokej na ŚwiecieHokejowe dynastie Kellerów i Amatów

2020/07/29by Mateusz Gotz

 

Sportowe rodziny związane ze sportem to rzecz całkowicie normalna na całym świecie, także w Polsce. Rodziny Wybieralskich, czy Rachwalskich to tylko pierwsze z brzegu, o jakich można napisać na przykładzie hokeja. Warto zajrzeć do Niemiec i przyjrzeć się historii rodziny Kellerów i Amatów.

Sportowa rodzinka z Hiszpanii

Gdy przyjrzymy się światowym rodzinom hokejowym należy wymienić hiszpańską rodzinę Amat, gdzie w hokeju wiele osiągnęli czterej bracia. Zmagania olimpijskie zawojowali: Pedro (brąz na IO w Rzymie w 1960 roku), Jaime ( występy na IO 1964, 1972), Francisco (występy na IO 1964, 1968 oraz 1972) oraz Juan (brąz 1980 w Moskwie).

Hokejowa rodzina Amat

Syn Francisco (Paco) – Pol Amat został graczem roku FIH w 2008 roku, a jego kuzyn Santi Freixa brał udział w pięciu Igrzyskach Olimpijskich, zdobywając srebro w Atlancie i Pekinie. Grając z Polem i jeszcze jednym kuzynem – Santim Amatem, który jest synem Jaimego podczas zmagań w Atlancie.

Pol Amat – gwiazda światowego hokeja

Hokejowe drzewo Kellerów

Jeszcze bardziej imponująco prezentuje się rodzina Kellerów. Pierwszy ślad po medalach Igrzysk Olimpijskich w wykonaniu Kellerów pojawia się w 1936 roku. Wówczas w Berlinie  Erwin Keller zakończył rywalizację jedenastu reprezentacji, biorących udział w hokejowych zmaganiach, ze srebrnym medalem, zdobytym na ostatnich przed II wojną światową Igrzyskach Olimpijskich, których gospodarzem byli Niemcy. Wówczas poza zasięgiem była drużyna Indii, która w finale pokonała Niemców 8:1, a sukcesem gospodarzy było to, że jako jedyni w turnieju zdołali pokonać bramkarza późniejszych zwycięzców.

Podczas zmagań w Monachium w 1972 roku syn Erwina – Carsten okazał się lepszy od swojego ojca. Republika Federalna Niemiec mogła cieszyć się wówczas ze złotego medalu, zdobytego 10 września 1973 roku po wygranej 1:0 nad drużyną Pakistanu. Było to jednocześnie zakończenie kariery Carstena, który przed 15 000 fanów rozegrał swoje 133 i ostatnie spotkanie w reprezentacji Niemiec.

W wywiadzie dla Die Welt, udzielonym w 2019 roku Carsten tak wspominał to wydarzenie. – Niemcy nigdy wcześniej nie zdobyli złota w turnieju hokejowym. Mój tata, który zmarł rok przed Igrzyskami w Monachium wywalczył srebro. Kiedy w 1971 roku sięgaliśmy po Mistrzostwo Europy w Brukseli mieliśmy przekonanie, że także w Monachium może się nam udać – relacjonował historyczny złoty medalista.

Oszałamiające kariery hokejowe zrobiła także trójka dzieci Carstena. Wszyscy występują w liniach ofensywnych. Złoty medal w Barcelonie wywalczył najstarszy z synów – Andreas Keller. Dwanaście lat później podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach po złoty medal sięgnęła córka Carstena – Natascha. Wcześniej sięgała ona po tytuł zawodniczki roku 1999. Natascha w 2012 roku w Londynie była chorążym podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Jej ojciec pełnił tę funkcję podczas ceremonii zamknięcia w Monachium. Co ciekawe bliska przyjaciółka Nataschy – Louisa Walter ożeniła się z Andreasem.

Krótka historia Kellerów w formie wideo

Trzecie dziecko Anderasa – Florian, zrobił karierę w Pekinie. On także został złotym medalistą Igrzysk olimpijskich, dając swojej drużynie złoto po długiej przerwie i ostatnim złotym medalu z … 1992 roku w Barcelonie.

Ciężko w światowym hokeju o rodzinę, w której ojciec i trójka jego dzieci sięgali po najwyższe trofeum sportowe, jakie można zdobyć w trakcie trwania kariery.

FiH.ch / fot: print screen z materiału wideo

Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone