Kontynent afrykański od lat w hokeju zdominowany jest przez drużyny RPA i Egiptu. Czy do rywalizacji włączy się Maroko? Kraj zrobił duży krok ku temu, aby spopularyzować u siebie hokej na trawie.
Mija siedem lat, odkąd Marokański Związek Hokeja na Trawie zapowiedział na Kongresie FIH dynamiczny rozwój hokeja. Choć działacze kraju na północy kontynentu doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że droga do popularyzacji hokeja wiedzie przez szkoły, na większą skalę i w pełni uda się to dopiero teraz. Kamal Ghallali – Prezes Marokańskiego Związku Hokeja na Trawie ogłosił podpisanie kolejnego porozumienia z Marokańską Federacją Sportu Szkolnego, które umożliwi na globalne zaistnienie hokeja w następnych placówkach oświatowych.
– Jesteśmy przekonani, że sport nie może się rozwijać bez sprawnego systemu w szkołach i już dziś w czterech regionach Maroka współpracujemy z wieloma szkołami, które umożliwiają uprawianie hokeja. W tych regionach chcieliśmy uczynić szkolny hokej popularnym, w przeciągu dwóch lat od rozpoczęcia przez dzieci treningów. To się udało – relacjonuje Prezes Ghallali.
Przyszedł czas na kolejny etap czyli oficjalne porozumienie, dotyczące wprowadzenia hokeja do szkół w rejonie Casablanca – Settat. Obecnie w maroku znajduje się prawie 11 tysięcy szkół, w tym prawie 8 tysięcy szkół podstawowych i ponad 3 tysiące szkół wyższego szczebla, gdzie uczy się 8 milionów osób.
Co ważne 30 studentów wyższych uczelni, uprawiających hokej, zostanie objętych szkoleniem w jednym z ośmiu centrów szkoleniowych, gdzie mają dostęp do hal, boisk, basenów i siłowni. To duży krok, aby cele, obrane w 2014 roku stały się faktem, a Maroko stało się mocnym hokejowym ośrodkiem w Afryce.
Marokańska Federacja Hokeja na Trawie powstała w 1956 roku, a w 2015 roku kraj informował, że posiada 3800 hokeistów, z czego 75% z nich to zawodnicy między 10, a 16 rokiem życia. Rozgrywki odbywają się w około dziesięciu miastach, na poziomie trzech lig.
fot: Fanpage Marokańskiego Związku Hokeja na Trawie / źródło: fih.ch