Hokej na ŚwiecieHokej szansą dla młodych Kenijek

2020/07/06by Mateusz Gotz

 

Program Akademii Sportowej Tunza działający w Kenii, daje młodym Kenijkom z ubogich rejonów, szansę na wyrwanie się z ubóstwa i zdobycie odpowiedniego wykształcenia.

– Wyrwałam się z pewnego cyklu ubóstwa, dziedziczonego przez rodziców i dziadków. To bardzo trudne. Przez sport pokazujemy młodym dziewczynom, że mogą osiągnąć więcej niż do tej pory. W edukacji utrzymują się największe nierówności społeczne – przekonuje Rael Nyte, która przeszła podobną drogę i teraz inspiruje innych, do przerwania ubóstwa. Rael to Prezeska Fundacji Tunza. Od wielu lat żyje w Stanach Zjednoczonych, a hokej był jej przepustką do wyrwania się z biedy. Umiejętności zawodnicze i trenerskie pomogły jej w szkole wyższej. Gdy przyjechała do Stanów Zjednoczonych, wówczas nie znała prawie nikogo, ale społeczność hokejowa przywitała ją z otwartymi rękoma. Nyte trenuje w nowojorskim klubie Big Apple, współpracuje z Panamerykańską Fundacją Hokeja, a Tunza to dla niej sposób na zwrócenie światu tego, co zyskała dzięki sportowym umiejętnościom, które pozwoliły jej na wyrwanie się z ubóstwa.

Fundację powołano w 2017 roku jako pomysł Rael oraz Denisa Owoka. Wcześniej bardzo niewielu rodziców w okolicy uważało, że uprawianie sportu jest jakkolwiek konieczne w rozwoju dziecka. – Zaczynaliśmy od podstaw. Pokazaliśmy rodzicom kije i piłki, wyjaśniliśmy zasady gry w uproszczony sposób i potem rozpoczęliśmy treningi – opisuje Rael. Denis Owoka to dyrektor szkoleniowy w projekcie Tunza. Ma duże doświadczenie zawodnicze i trenerskie, w 2019 roku otrzymał nagrodę dla Kenijskiego Trenera Roku. Obecnie kieruje zespołem pięciu szkoleniowców, zwiększając ich wiedzę i umiejętności. Ci mają przekazać swoją wiedzę dalej, a celem jest wyrwanie (głównie dziewcząt) z ubóstwa na terenach wiejskich, co w Kenii jest dużym problemem. Bez wsparcia nieliczne trafiają do szkół, a ubóstwo przekazywane jest z pokolenia na pokolenie.

– W społecznościach, w których pracujemy borykamy się z problemami AIDS, malarii, obrzezania kobiet czy niedoborem środków medycznych. Zdarzają się także przypadki molestowania. Chcemy wyjść naprzeciw tym problemom, pokazując dzieciakom, że istnieją drogi wyjścia – na przykład poprzez hokej – przekonuje Real Nyte.

Poniżej film pokazujący działania Fundacji

W pierwszym etapie działania, który Fundacja wdraża dziewczyny mają nabyć pewności siebie, otrzymać motywację I odpowiednie narzędzia do podjęcia nauki, poprzez wyrobienie zdrowych nawyków. Wojskowe umiejętności, jakimi dysponuje Denis Owoka, pomagają w nauczeniu samodyscypliny i umiejętności planowania. Dla uczestników zajęć, szkolenia jest to możliwość odzyskania stabilizacji w życiu, ale także szansa. W zajęciach biorą udział dziewczęta między 6, a 11 rokiem życia, a treningi hokejowe uzależnione są w dużej mierze od wywiązywania się z obowiązków szkolnych I domowych.

Długofalowo Fundacja musi postawić na zrównoważony rozwój. Już dziś na zajęcia Akademii uczęszcza więcej dzieci, niż w przeciętnej drużynie młodzieżowej. Sprzęt sportowy zdołała pozyskać Rael, dzięki swoim kontaktom zagranicznym, ale jego import do Kenii jest drogi. Do prawdziwego rozwoju projektu potrzebne jest boisko ze sztuczną nawierzchnią i przybudowanym do niego hostelem, w którym będą mogli spać przyjezdni zawodnicy.

Wagę tego projektu pokazują realne historie, powiązane z jego uczestniczkami. Denis przytacza tutaj historię dwóch sióstr, które dołączyły do programu. Obie chorują na autyzm i był problem z dotarciem do nich w trakcie zajęć. Inne dzieci zarzucały im, że są niemiłe i ignorują je. Mieszanie ról, przyporządkowanie funkcji przywódczych do określonych zadań, pozwoliło zatrzeć podziały w grupie. To by się nie stało w kenijskiej społeczności bez udziału hokeja.

Rael i Denis mają kompletną wizję rozwoju projektu, ale finanse często brutalnie weryfikują ich plany. Rael ma jednak świadomość, że tego typu inicjatywach chodzi o dużo więcej niż tylko hokej. – Nawet jeśli dzieci w przyszłości nie będą hokeistami, odpowiednie nawyki pomogą im nastawić się na sukces, dając możliwość na wykorzystanie umiejętności, niezbędnych także poza sportem – konkluduje Prezeska Fundacji.

Materiał ze strony Międzynarodowej Federacji Hokeja

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

[adrotate banner="3"]
[adrotate banner=”3″]

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone