Na luzieHokej plażowy idealny na lato

2020/08/10by Mateusz Gotz

 

Lato, upały, wakacje, plaza i piasek nie muszą oznaczać czasu bez hokeja na trawie. Wszystko dzięki plażowej odmianie naszej dyscypliny sportu.

Hokej na trawie uchodzi za dyscyplinę, w którą można grać praktycznie na każdej nawierzchni. Możliwość rozgrywania spotkań na plaży, pokazuje że nawet w wakacje można utrzymywać wysoką formę. Plażowa odmiana hokeja zyskuje na popularności jako świetna forma uzupełniania treningu. Czasem jako luźna gra grupy znajomych, czasem jako oficjalne, poważne rozgrywki.

Kilka zasad

Wymiar boiska do hokeja plażowego wynosi 25 metrów długości i 35 metrów szerokości, nieco więcej niż ćwiartka standardowego boiska hokejowego. Przed każą z bramek znajduje się strefa dwóch metrów – odpowiednik półkola strzałowego. Bramki mają wymiar 4 metrów szerokości i dwóch metrów wysokości. Na boisku znajdują się również dwie linie dziesięciu metrów, oddalone o ten dystans od linii końcowej. W hokeju plażowym drużyny składają się z pięciu zawodników uczestniczących w meczu i trzech rezerwowych. Jeden z zawodników ma uprawnienia bramkarza. Zmian można dokonywać w każdym czasie, poza krótkim rogiem.

Jeśli chodzi o kije, można używać standardowych, bądź kijów dostosowanych do tej odmiany hokeja – z większą przestrzenią na zatrzymanie piłki i otworkami, pozwalającymi na przechodzenie przez nie piasku. Piłka jest skórzana i nieco mniejsza od futbolówki. Jest ona bardziej miękka od klasycznej piłki hokejowej, umożliwiając efektywną grę w powietrzu. Gracze rozgrywają mecze bez obuwia, z koniecznością gry w koszulkach tego samego koloru. Bramkę można zdobyć z każdego miejsca na boisku, ale przywileje bramkarskie obowiązują jedynie w strefie dwóch metrów.

Krótka historia

O ile hokej plażowy to dobra zabawa i nieformalna metoda utrzymania formy, o tyle organizatorzy eventów, starają się nadać mu bardziej profesjonalny rys. Podczas Mistrzostw Europy w Hadze (2014) oraz Amsterdamie (2017), poza głównymi meczami bardzo mocno promowano hokej plażowy. Uczestników zapraszano do rozgrywania spotkań w tej odmianie. Właśnie Holandia przez wiele lat była prekursorem rozgrywek w tej odmianie hokeja. W Czechach w 2019 hokej plażowy włączono do Festiwalu Hokeja, organizowanego przez Czeski Związek Hokeja. Miało to na celu zaprezentowanie naszej dyscypliny jako bardziej młodzieżowy i “luźny” sport, możliwy do uprawiania na przykład na miejskich plażach.

Krajem, gdzie hokej plażowy powinien mieć bardziej profesjonalny charakter jest Australia. Sprzyjają temu warunki. Długie, piaszczyste plaże oraz popularność samej dyscypliny. Niespodziewanie gra się tam w tę odmianę hokeja zaledwie w kilku miejscach. Rekiny oraz plaże nudystów blokują rozwój tego sportu na Antypodach. Popularna jest gra w plażowego hokeja w Queensland. W Tasmanii towarzyszy on hokejowym eventom jako impresa towarzysząca. Najpopularniejszym regionem dla rozwoju tego sportu w Australii jest Nowa Południowa Walia. Mecze i turnieje rozgrywane są w Cape Paterson. Organizujący tego typu turnieje John Hackett jest twórcą ligi, w której występuje 14 drużyn. O zaangażowaniu w rozgrywki ich uczestników świadczy fakt, że niektóre z drużyn do plaży mają kilkaset kilometrów. Potwierdza to w krótkiej rozmowie z naszym portalem Alek Korcz – olimpijczyk z Sydney, na stałe mieszkający w Australii. – Osobiście nie miałem okazji grać w hokeja plażowego, ale potwierdzam że jest mocno promowany w Nowej Południowej Walii jako dodatek do poprawiania swoich umiejętności hokejowych. My bardziej skupiamy się na odmianie halowej, jak również hokeju piątek – potwierdził Alek Korcz.

Hackett wierzy, że rozgrywki zostaną wznowione po przejściu epidemii wirusa Covid-19. – Do czasów epidemii rozgrywaliśmy nawet siedem meczów jednocześnie – relacjonuje pomysłodawca ligi.

Nie nawierzchnia jest jednak najważniejsza, a dobra zabawa. Hackett organizuje także rozgrywki na kortach tenisowych. Uczestniczy w nich po 5 zawodników, zmagania trwają od 20 lat i wzięły w nich udział setki hokeistów.

fih.ch / inf. własna

Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone