Hokej na ŚwiecieRozgrywki reprezentacyjneZ życia związkuHokej na trawie w programie Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, PZHT zapowiada treningi

Hokej na trawie obiera kolejny kierunek rozwoju sportu na świecie. Nasza dyscyplina zadebiutuje na Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalny w Berlinie w 2023 roku. Polski Związek Hokeja na Trawie zapowiada rozpoczęcie treningów już w tym sezonie halowym.

Olimpiady Specjalne to organizacja działająca w obszarze sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną, a zarazem poprzez sport rozszerzająca świadomość społeczną w temacie tego rodzaju niepełnosprawności. Największym wydarzeniem organizowanym przez Olimpiady Specjalne są Światowe Igrzyska, odbywające się od 1968 roku, a od 1975 roku co cztery lata. Najbliższa letnia edycja zorganizowana zostanie w Berlinie w czerwcu 2023 roku, a hokej na trawie pojawi się tam jako sport pokazowy. W zmaganiach mają wziąć udział laskarze i laskarki z 12 do 15 krajów.

Za projekt hokeja osób z niepełnosprawnością intelektualną (nazywanym przez FIH „Hockey ID” – od słów „intelectual disability”) odpowiada Norman Hughes, brązowy medalista olimpijski z Los Angeles z 1984 roku. Dużym krokiem naprzód dla tego aspektu hokeja na trawie były tegoroczne halowe mistrzostwa Europy w Niemczech, gdzie równolegle zorganizowano festiwal hokeja ID. Sukces imprezy, a także wsparcie światowej, europejskiej oraz krajowych federacji (w tym PZHT) doprowadziły do tego, że spośród dziesięciu sportów, które walczyły o jedno z dwóch miejsc w programie igrzyskach w Berlinie jako dyscyplina pokazowa, wybrano właśnie hokej na trawie (drugą dyscypliną jest wioślarstwo).

Oprócz poparcia dla samej idei, PZHT zamierza także rozpocząć działalność w tym obszarze. Związek na swojej stronie zapowiedział organizację treningów halowych dla osób niepełnosprawnych. Osoby, które chciałyby się zaangażować w projekt proszone są o kontakt mailowy na adres rzecznik@pzht.pl.

 

źródło: inf. własna/FIH/PZHT
fot. Pressefoto Berlin/Juri Reetz Fotograf fuer Special Olympics Deutschland

Komentarze

Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, pasjonat mało popularnych dyscyplin olimpijskich, curler-amator, poliglota, rojalista-realista

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone