Hokej na ŚwiecieHistoryczna passa przerwana, Angielki za burtą

Zakończyły się zmagania grupowe kobiet na mistrzostwach Europy w hokeju na trawie. Niespodzianką należy nazwać pierwszy w historii brak awansu Angielek do czołowej czwórki.

Środa w Amsterdamie rozpoczęła się od meczu Irlandek z Hiszpankami, który miał rozstrzygnąć, która z tych drużyn zagra w półfinałach. Remis 1:1 po bramkach Roisin Upton i Begoñi Garcii z krótkich rogów oznaczał, że decydowały poprzednie spotkania – przy równym bilansie bramek (-3), kluczowe okazało się 6 goli strzelonych w sumie przez zespół z Półwyspu Iberyjskiego przy tylko dwóch reprezentantek Zielonej Wyspy. Bezkonkurencyjne w grupie A okazały się gospodynie – Holenderki w ostatnim meczu grupowym wygrały 10:0 ze Szkotkami. Maria Verschoor dołączyła do grona zawodniczek z hat-trickiem na koncie, po dwa gole dołożyły za to Eva de Goede, Marloes Keetels i liderka klasyfikacji strzelczyń, Frèdèrique Matla, a ponadto jedno trafienie zanotowała Felice Albers.

W grupie B Niemki wywiązały się z roli faworytek, pokonując 4:0 Włoszki – na listę strzelczyń wpisały się Jette Fleschütz, Charlotte Stapenhorst, Nike Lorenz i Amelie Wortmann. Najważniejszy mecz dnia rozegrał się pomiędzy Angielkami i Belgijkami, a kluczowe okazały się ostatnie trzy minuty. W 58. minucie Giselle Ansley wykorzystała krótki róg i dała prowadzenie zespołowi z Wysp Brytyjskich, jednak w 59. Stephanie Vanden Borre, również po krótkim rogu, pokonała Maddie Hinch i tym samym faktem stała się pierwsza bramka Belgijek w historii pojedynków z Angielkami na mistrzostwach Europy, a po końcowej syrenie też pierwszy remis i pierwszy brak awansu Angielek do czołowej czwórki.