Rozgrywki reprezentacyjneGdzie oglądać ME 2021?

W najbliższy piątek w holenderski Amstelveen rozpoczną się mistrzostwa Europy – EuroHockey Championships 2021. Polscy kibice mogli mieć chwilę nadziei, że obejrzą zmagania najlepszych laskarzy i laskarek Starego Kontynentu w telewizji, ale raczej musimy was rozczarować.

W Polsce prawa do pokazywania ma Eleven Sports. Przynajmniej tak twierdzi EHF – lista nadawców została podana przez federację m.in. na stronie mistrzostw. Z kolei w ramówkach stacji ta impreza, ani żadna laskarska nie występuje. Wprawdzie zmiana ramówki z dnia na dzień, a wręcz z godziny na godzinę, nie jest niczym niezwykłym w świecie mediów sportowych (czego przykład mieliśmy właśnie w Eleven wczoraj po zakupie „last minute” praw do szwedzkiej ligi żużla), jednak w przypadku praw posiadanych od kilku lat takie zaskoczenia nie powinny występować.

Aby dowiedzieć się, czy Eleven Sports planuje transmisje z Amstelveen skontaktowaliśmy się z panią Ingą Uchymiak, szefową działu marketingu. Jej odpowiedź była zaskakująca – wprawdzie pani Inga nie twierdziła jednoznacznie, że nie mają tych praw, jednak jej samej nic na ten temat nie wiadomo i w samej firmie też nie mówi się nic o ewentualnych transmisjach. Jak to możliwe, skoro informacja o możliwych transmisjach nadeszła ze strony wydawałoby się najlepiej poinformowanej, czyli od organizatora turnieju?

Prawa do mistrzostw Europy (a także Euro Hockey League) Eleven Sports Network nabyło w 2016 roku, czyli rok po wejściu na polski rynek medialny i obowiązują one do 2021 roku. Do tej pory byliśmy świadkami bardzo… oszczędnego gospodarowania tymi prawami – pokazano raptem trzy spotkania – grupowe mecze reprezentacji Polski mężczyzn podczas ME rozgrywanych w 2017 roku również w Amstelveen. Wszystkie z angielskim komentarzem, pochodzącym, zdaje się, od producenta sygnału. Nawet nie mogliśmy oglądać walki o utrzymanie w elicie.

Co zdarzyło się później? Można założyć, że oglądalność nie zadowoliła szefostwa stacji. Ale jak to możliwe, żeby Eleven Sports nie było nawet świadome tego, że prawa posiada? W 2018 roku pakiet większościowy udziałów w polskiej spółce należącej do koncernu wykupiła Grupa Polsat, a obecnie do „oryginalnego” Eleven należy zaledwie jeden udział. Według pani Ingi prawa, które zakupiła centrala Eleven Sports Network, prawdopodobnie w tej sytuacji w ogóle już nie obowiązują. Prawdopodobnie, bo przecież EHF twierdzi, że wybrane mecze będą w Eleven pokazane.

Najwyraźniej jednak kibicom pozostanie EuroHockeyTV – platforma, która oferuje wszystkie spotkania na żywo i na życzenie za cenę 14,99 € za turniej (lub 2,99 € za dobę).

 

źródło: inf. własna

Komentarze

Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, pasjonat mało popularnych dyscyplin olimpijskich, curler-amator, poliglota, rojalista-realista

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone