Na luzieGdzie hokej na trawie jest najbardziej popularny?

2020/07/27by Mateusz Gotz

W naszym kraju hokej na trawie nie jest z pewnością najpopularniejszym sportem, ale mimo to przyciąga wiernych fanów. Są jednak państwa, w których jest tak naprawdę dyscypliną narodową, przynoszącą wiele medali na najważniejszych imprezach sportowych.

Choć w pierwszej chwili wydawać się to może mało prawdopodobne, historia hokeja na trawie w naszym kraju ma już blisko 100 lat. 31 października 1926 r. powstał Polski Związek Hokeja na Trawie (PZHT), zrzeszający zawodników, szkoleniowców oraz działaczy tej dyscypliny. Już rok później rozegrano pierwsze mistrzostwa Polski w hokeju na trawie. Jak dotąd najwięcej tytułów mistrzowskich – aż 24 – wywalczył Grunwald Poznań. Na kolejnych miejscach klasyfikacji wszechczasów znajduje się Sparta Gniezno (14), Pocztowiec Poznań oraz Warta Poznań (po 12).

Jeśli chodzi o reprezentacje Polski w hokeju na trawie, to zarówno panowie, jak i panie zaliczają się do czołówki Europy. Mężczyźni mogą pochwalić się trzema tytułami wicemistrzów świata w hali oraz trzema medalami halowych mistrzostw Europy.

Hokej na trawie w Europie i na świecie

Europejskim, ale i światowym potentatem w hokeju na trawie jest Holandia. Męska reprezentacja tego kraju ma na koncie dwa złote medale igrzysk olimpijskich, trzy złote medale mistrzostw świata oraz cztery tytuły mistrzostw Europy. Z kolei panie trzykrotnie zwyciężały na igrzyskach, siedmiokrotnie na mistrzostwach świata i ośmiokrotnie na mistrzostwach Europy.

Bardzo silne są także holenderskie ligi hokeja na trawie. – W moim klubie mamy ponad 2000, może nawet 2500 zawodników w różnych zespołach, a klubów w Holandii jest bardzo dużo. Niemal każdy w mniejszym lub większym stopniu miał styczność z hokejem. Oczywiście piłka nożna to numer 1, ale my jesteśmy na drugim miejscu – mówiła „Przeglądowi Sportowemu” polska hokeistka Marlena Rybacha, od blisko dziesięciu lat zawodniczka holenderskiego klubu HC Oranje-Rood Eindhoven.

Co ciekawe, hokej na trawie niezwykle dynamicznie rozwija się także poza Europą, w krajach uznawanych przez nas za nieco egzotyczne. Są to m.in. Indie oraz Australia. Męska reprezentacja Indii jest najbardziej utytułowanym zespołem na świecie w tym sporcie – aż ośmiokrotnie zwyciężała bowiem na igrzyskach olimpijskich. Jeśli chodzi natomiast o Australię, do ścisłej światowej czołówki zalicza się tamtejsza reprezentacja kobiet – ma na koncie trzy złote medale olimpijskie i dwa tytuły mistrzyń świata.

Rozgrywki hokeja na trawie u legalnych bukmacherów

Najważniejsze wydarzenia hokeja na trawie – igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata, a także najlepsze ligi krajowe – można obstawiać u wielu legalnych bukmacherów, np. takich jak Betfan (legalny bukmacher online). Spora liczba zakładów wzajemnych na tę dyscyplinę również jest dowodem na to, że hokej na trawie się rozwija – z korzyścią dla zawodników, kibiców i miłośników typowania wyników (zobacz ilu widzów obejrzało finał Pucharu Polski).

Redakcja

Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone