Hokej na ŚwiecieEtniczny rasizm w angielskim hokeju?

2020/08/07by Mateusz Gotz

 

Osiem hokejowych klubów z Anglii podpisało się pod listem do Angielskiego Związku Hokeja, w którym zauważają, że Federacja nie robi wystarczająco dużo, aby uniknąć rasizmu wobec mniejszości etnicznych. – Obecna sytuacja w hokeju jest całkowicie odmienna od tej, mającej miejsce w Wielkiej Brytanii – napisał Prezes Barford Tigers Hockey Club – Gurmej Singh Pawar.

W odpowiedzi Angielski Związek Hokeja na Trawie stwierdził, że chce aby siłą hokeja na Wyspach, była różnorodność. Opracowywany jest plan włączania do hokejowej społeczności całego środowiska żyjącego w Anglii. – Wypracowana zostanie także długofalowa strategia. Stworzono grupę doradczą, która wykorzystuje swoje doświadczenia do tego, aby wypracować strategię pełną i kompletną, która skutecznie rozwiąże problem – czytamy w oświadczeniu Związku.

Kluby, które wydały stosowne oświadczenie twierdzą, że tego typu inkluzywnego wsparcia w angielskim hokeju nie doświadczają. Wydaje się przyznawać to Sally Munday, szefowa Angielskiej Agencji UK Sport, odpowiedzialnej za sport wyczynowy, która w poprzednich latach pełniła funkcję Prezes Angielskiego Związku Hokeja, czyniąc to z sukcesami w latach 2009-2019. – Mogliśmy zrobić więcej, aby zwiększyć etniczną różnorodność – stwierdziła w rozmowie z BBC.

Jak pokazała ogólnokrajowa ankieta, robiona przez Związek, jedynie 6% graczy pochodzi z mniejszości etnicznych, co nie ma przełożenia na kształt etniczny angielskiego społeczeństwa. W spisie powszechnym 2011 roku w całości społeczeństwa odsetek ten wyniósł 11%. Angielski Związek Hokeja oskarża się również o słabe zwalczanie incydentów związanych z rasizmem. List angielskich klubów ma bardzo mocny i wymowny charakter. – Przetrwaliśmy w naszym klubie dziesiątki lat, znosząc przypadki rasizmu na boisku i poza nim. Czasami zaczyna nam się zdawać, że po prostu tak musi to wyglądać. Niemniej jednak nie możemy się dłużej temu bezczynnie przyglądać – można przeczytać w oświadczeniu Pawara.

W zespole Bartford Tigers występował polski hokeista – Damian Jarzembowski. Jak wskazuje inny hokeista z bogatym CV na Wyspach Brytyjskich, Maciej Janiszewski, występy przeciwko zespołowi Bartford nie należą do najprzyjemniejszych. – Sami bardzo często grają nieczysto, a potem ostrą grę zrzucają na postawy rasistowskie – przyznał w rozmowie z Prohokejem, choć należy przyznać, że właśnie ten argument można wyczytać w liście, którego autorzy wskazują wśród niepożądanych postaw spotykających graczy z mniejszości powszechną opinię, że częściej faulują, wdają się w niepotrzebne dryblingi, a utalentowani biali gracze powinni uciekać z klubów zróżnicowanych etnicznie, ponieważ niekorzystnie wpłynie to na ich styl gry.

Kwestie czy tak naprawdę jest, najprawdopodobniej pozostanie nierozstrzygnięta. Warto zaznaczyć, że jedyną szerzej znaną hokeistką, włączoną w programy przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Wielkiej Brytanii, jest Sam Quek – Mistrzyni Europy z 2015 roku i zdobywczyni złotego medalu IO w Rio de Janeiro w 2016 roku. Jest ona pochodzenia singapurskiego.

List skierowany do Związku podpisało osiem klubów: Barford Tigers, Kingswinford, Leicester Panthers, Nottingham Sikh Union, Plashet, Ramgarhia Derby, Ramgarhia Leeds, Sikh Union Coventry i Tower Hamlets.

Thehockeypaper.co.uk / bbc.com / fot: Print Screen z materiału klubu Barford Tigers

 

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone