Rozgrywki reprezentacyjneZ życia związkuDariusz Rachwalski trenerem reprezentacji mężczyzn

Dariusz Rachwalski został nowym trenerem reprezentacji Polski w hokeju na trawie. Jako selekcjoner będzie także odpowiadał za męską kadrę do lat 23. Kontrakt obowiązuje do końca sierpnia 2024.

Wiadomość o wczorajszej decyzji Zarządu przekazano na konferencji prasowej z udziałem władz PZHT. Chciałbym pogratulować trenerowi i jednocześnie życzyć powodzenia na tej drodze trenerskiej z naszą reprezentacją. Wybór był bardzo trudny, musieliśmy przeprowadzić dwie tury konkursu. Otrzymaliśmy kilka ciekawych ofert, jednak ostatecznie to Dariusz Rachwalski został wytypowany przez Zarząd na stanowisko trenera – powitał selekcjonera prezes Jacek Sobolewski.

Było wiele powodów, dla których chciałem się tego podjąć – powiedział nowo wybrany selekcjoner. – Ja w tym momencie mojej kariery trenerskiej muszę takiej pracy się podjąć i poszerzać swoje kwalifikacje. Myślę, że warto też zaznaczyć, że wsparcie, które otrzymałem od środowiska, też miało jakiś wpływ.

Pierwotnie konkurs miał zostać rozstrzygnięty w kwietniu, jednak po przeprowadzeniu rozmów z obydwoma kandydatami, którzy zgłosili swoją aplikację postanowiono ogłosić II turę i zmienić zasady. Dopuszczono zgłoszenia kandydatów mieszkających poza granicami Polski, a także zrezygnowano z zapisu o wyłączności pracy dla PZHT w kategoriach seniorskiej i M-23. Z tej okazji skorzystał Rachwalski, który łączył będzie funkcję selekcjonera z pracą trenerską w SV Arminen Wiedeń.

Nasz profil trenera wymarzony wyglądał inaczej. Niestety, nie udało nam się wyłonić trenera zgodnie z naszym profilem, to jest taki okres przejściowy. Uważamy, że polski hokej zasługuje na trenera, który będzie wyłącznie trenerem reprezentacji – wytłumaczył prezes Sobolewski. – Będę namawiał Darka, żeby jak najszybciej podjął decyzję o pracy na wyłączność dla reprezentacji. Polski hokej daje zielone światło do powrotu trenerom, którzy teraz pracują poza naszym krajem, co trochę mnie w sercu boli – dodał.

W klubie byli przygotowani na taką sytuację. Z jednej strony się cieszą, że będę się szkolił jako trener i podwyższał swoje kwalifikacje, z drugiej strony dla nich to również nie jest optymalna sytuacja – powiedział trener Rachwalski.

Sekretarz generalny PZHT Piotr Wilkoński przedstawił dwie grupy celów postawionych przed trenerem. Selekcjoner ma uczestniczyć w spotkaniach ze szkoleniowcami klubowymi oraz trenerami innych kategorii wiekowych i tym samym rozwijać szkołę trenerską polskiego hokeja na trawie.

Do celów sportowych zalicza się przede wszystkim poprawa pozycji reprezentacji seniorów w rankingu światowym w okolice 20. pozycji. Tylko taka pozycja daje realne szanse na walkę o kwalifikację olimpijską – wytłumaczył Wilkoński, jednocześnie zapowiadając, że plany kwalifikacyjne dotyczą raczej igrzysk w Los Angeles w 2028 roku.

Krótkofalowym celem dla nowego selekcjonera są mistrzostwa Europy II dywizji, które odbędą się w sierpniu przyszłego roku w Gnieźnie. Biało-Czerwoni mają przed własną publicznością powalczyć o awans do elity. Temu celowi podporządkowany będzie nadchodzący rok, w związku z czym mniejszy nacisk trener będzie kładł na rozgrywki halowe nadchodzącej zimy.

Zgrupowania mają rozpocząć się 1 lipca, jednak wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej. Na koniec sierpnia mamy zaplanowane mecze testowe z kilkoma reprezentacjami. Czy nam się to uda? Nie wszystko zależy od nas, natomiast takie starania intensywnie czynimy. Dziś rano zostaliśmy poinformowani przez Ministerstwo Sportu, że nasz projekt powrotu do rozgrywek został zaakceptowany – zdradził sekretarz generalny PZHT.

Trener Rachwalski będzie odpowiadał zarówno za reprezentację seniorów, jak i kadrę U23. Ta opcja pozwala nam stworzyć poszerzoną grupę szkoleniową, z której możemy selekcjonować zawodników na poszczególne akcje – zapowiedział selekcjoner.

Dariusz Rachwalski prowadził reprezentację podczas ubiegłorocznych mistrzostw Europy II dywizji w Cambrai, po tym jak stanowisko selekcjonera zwolniło się po dymisji Karola Śnieżka, będącej efektem przegranej walki naszych laskarzy o start na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Trener nawiązał do tamtego turnieju podczas konferencji – chciałem się przetestować, jak w tej roli się sprawdzę. Słuchając „Mazurka Dąbrowskiego” miałem takie same ciarki jako trener jak wtedy, gdy byłem zawodnikiem. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy byli w tej grupie za udział w tej misji.

Komentarze

Wojciech Nowakowski

Dziennikarz sportowy, pasjonat mało popularnych dyscyplin olimpijskich, curler-amator, poliglota, rojalista-realista

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone