Hokej na ŚwiecieRozgrywki reprezentacyjneCzy Polska ma szanse na mundial?

2020/12/04by Mateusz Gotz

Międzynarodowa Federacja Hokeja odbyła ostatnie posiedzenie zdalne w 2020 roku. Najważniejszym jego punktem było przydzielenie miejsc kontynentalnych, na zbliżające się turnieje mistrzostw świata. Wciąż nie znamy klarownych zasad awansu i nie wiemy, jak duże szanse na udział w turnieju ma Polska.

Najbliższe hokejowe mundiale odbędą się w Indiach w 2023 roku jeśli chodzi o rywalizację mężczyzn, natomiast turniej kobiet zaplanowano w Hiszpanii i Holandii w 2022 roku.

Poszczególne kontynenty otrzymają następująca liczbę reprezentantów:

Kobiety:

Afryka 1,

Azja 4,

Europa 6 (w tym gospodarze)

Ocenia 2

Panameryka 3

Mężczyźni:

Afryka 1,

Azja 4 (w tym gospodarze)

Europa 7

Oceania 2

Panameryka 2

Co z tą Polską?

Pomimo, że poznaliśmy miejsca, jakie otrzymają poszczególne kontynenty, wciąż nie znamy dokładnego systemu kwalifikacji. Na stronie FIH pojawiło się jedynie enigmatyczne zdanie o tym, że drużyny będą rywalizowały o kwalifikacje podczas kontynentalnych turniejów, zaplanowanych na 2021 rok, co w zasadzie niewiele znaczy. Szanse na udział naszych drużyn w mundialu nie są zbyt duże, ale na pewno są i zależą od systemu, jaki wybierze Międzynarodowa Federacja Hokeja, o czym opowiedział naszemu serwisowi Sekretarz Generalny PZHT – Piotr Wilkoński.

– Międzynarodowa Federacja Hokeja na Trawie rozważa obecnie trzy warianty. Spodziewałem się, że o wyborze któregoś z nich dowiemy się właśnie po wczorajszym posiedzeniu. W pierwszym z nich, najkorzystniejszym w naszej opinii dla Polski, wszystko zostaje po staremu. Poza mistrzami świata, złotymi medalistami IO i mistrzami kontynentów o wolne miejsca w puli dla poszczególnych federacji rywalizować miały drużyny w dwóch turniejach, liczących po osiem drużyn. W tej opcji wyraziliśmy chęć, aby Polska była gospodarzem turnieju kobiet, co znacznie zwiększało by nasze szanse, jednak wiemy, że pomysł ten został zamrożony i rozważane są inne koncepcje. W drugim wariancie forsowanym przez Europejską Federację  Hokeja automatyczny awans na mundial z Europy, uzyskiwałyby 4 najlepsze drużyny Starego Kontynentu. Zespoły z miejsc 5-8 w grupie „A” i 1-4 w grupie „B” wówczas walczyłby o pozostałe wolne miejsca w dodatkowym turnieju. Ten system można nazwać w dużym skrócie formatem wyspiarskim, bo istnieje wielka szansa, że o te miejsca zawalczą Anglia, Szkocja, Irlandia i Walia oraz także Polska po udanym turnieju w Gnieźnie. 

Trzeci wariant jest forsowany przez FIH, ale nie znamy jeszcze jego szczegółów. W największym skrócie wstępna koncepcja, wypływająca z zebrań FIH jest taka, że to światowe władze wskażą 15 drużyn, które wezmą udział w turnieju, według swojego potencjału marketingowego. Szesnaste miejsce dostanie drużyna z klucza rankingowego. My jako Polska chcemy grać i walczyć o miejsce w turniejach – przedstawia skrótowo koncepcje Sekretarz PZHT.

Jak widać wariant numer 3 ma najmniej wspólnego ze sportem i rywalizacją, jednak w erze ograniczania kontaktów międzyludzkich, może okazać się mocno forsowaną koncepcją.

Czy mundial się uda?

O organizację turniejów zapytaliśmy Dariusza Kurca, który przez wiele lat był managerem ds. imprez oraz członkiem komisji Europejskiej Federacji Hokeja ds. zawodów na boiskach otwartych.  – Poziom organizacyjny ostatnio bardzo się wyrównuje. Nie ulega wątpliwości, że turniej w Indiach będzie zorganizowany z większą pompą. Także ze względu na to, że prezesem FIH jest Hindus – Narinder Dhruv Batra. O poziom organizacji turnieju kobiet jestem jednak spokojny. Holandia gości tego typu imprezy bardzo często i ma doświadczenie. Hiszpania również udowodniła meczami Pro League i dobrym poziomem zawodów juniorskich, że jest na to gotowa – stwierdził.

Inne postanowienia

Władze FIH podczas swojego ostatniego tegorocznego spotkania dyskutowały również nad włączeniem parahokeja do Igrzysk Olimpiad Specjalnych, jakie w 2023 roku zostaną zorganizowane w Berlinie. Będzie miał on status dyscypliny pokazowej i będzie to debiut hokeja na tego typu wydarzeniu. Poruszono również temat polityki równościowej płci. Wyrażono poparcie dla przygotowywanych zmian w statucie FIH, modyfikujących zapisy, w stronę większej równości i neutralności językowej. Zmiany zostaną zaprezentowane i zatwierdzone na kongresie FIH w 2021 roku.

źródło: FIH.ch / inf. własna

Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone