Zbliżają się rozgrywki Halowych Mistrzostw Polski. Wszystko dzieje się w cieniu ogólnokrajowej pandemii koronawirusa, która stawia pod znakiem zapytania całe nasze życie codzienne. Co będzie ze zmaganiami?

Sezon na boiskach otwartych powoli dobiega końca. Za sukces włodarzy polskiego hokeja należy uznać rozwiązania, które przyjęto przed jesienią, optymalnie wykorzystując zmniejszenie liczby zachorowań i otwarcie Polski, także w sferze rozgrywania wydarzeń sportowych. Udało się dokończyć poprzedni sezon, wyłonić zwycięzcę Pucharu Polski, jak również zakończyć praktycznie rundę jesienną tegorocznych zmagań na boiskach otwartych. Czy podobnie będzie z halą?

Niechęć najemców

Poza kwestiami związanymi ze zdrowiem i życiem sportowców pojawia się nowy, dość prozaiczny problem. Podmioty zarządzające poszczególnymi obiektami, odmawiają wynajmu pod imprezy sportowe, a co za tym idzie część drużyn nie ma możliwości występować w zbliżających się rozgrywkach halowych w roli gospodarza. Jak udało nam się dowiedzieć z tego powodu Start Brzeziny praktycznie podjął już decyzję o nieprzystępowaniu do zmagań halowych w rozgrywkach kobiet. Swoje problemy sygnalizują również AZS Politechnika Poznańska czy LKS Rogowo.

PZHT przygotowuje rozwiązania

Od dłuższego czasu trwają przygotowania do sezonu halowego w PZHT. – Kluby otrzymały terminarze zmagań już w połowie września, aby móc zarezerwować terminy dotyczące wynajmu, jak również sygnalizować konieczność ewentualnych zmian w terminach – mówi naszemu serwisowi Krzysztof Rachwalski – szef wyszkolenia PZHT.

Podobnie jak inne związki sportowe, także PZHT boryka się z problemami wywołanymi przed pandemię, na które praktycznie nie ma wpływu. Przepisy zmieniają się na bieżąco i obostrzenia panujące w kraju często wchodzą w życie z dnia na dzień. Jest praktycznie pewne, że rozgrywki będą toczyły się bez udziału publiczności, czego zabraniają zresztą przepisy w tak zwanych „czerwonych strefach”, a jak można usłyszeć nieoficjalnie, niedługo cała Polska taką strefą się stanie.

Jest jednak dobra wiadomość. Zmagania odbędą się, chyba że w kraju zapanuje całkowity „lockdown”, czego organizatorzy nie będą w stanie już przeskoczyć. – Pracujemy nad różnymi rozwiązaniami, które spowodują, że nasi hokeiści będą mogli aktywnie spędzić sezon halowy. Formuła klasycznej ligi jest oczywiście pod względem finansowym droższym rozwiązaniem, ale przewidujemy, że może okazać się jedyną możliwą formą współzawodnictwa. Oczywiście nie wykluczamy innych rozwiązań, które determinowane będą panującą sytuacją w kraju. Bez względu na formę w jakiej przyjdzie rywalizować polskim klubom najistotniejsze jest to aby przez okres kilku miesięcy utrzymać zawodników w rytmie treningowo-startowym. Jest to bardzo istotne pod kątem zarówno rundy rewanżowej rozgrywek na boiskach otwartych jak i czekających nas w 2021 roku imprez mistrzowskich naszych reprezentacji – tłumaczy z rozmowie z Prohokejem Krzysztof Rachwalski.

Kalendarze międzynarodowe

Środowisko hokejowe wciąż czeka na decyzje Europejskiej Federacji Hokeja dotyczące terminów rozgrywek międzynarodowych. W przypadku ich przełożenia bądź odwołania, Związek będzie miał większe pole do manewru jeśli chodzi o propozycję formuły zmagań halowych.

Ludzie są na tak

W ankiecie na Facebookowym forum Polski Hokej na Trawie, zrzeszającym zawodników i kibiców hokeja, zapytaliśmy o to, jakie rozwiązanie rozgrywek halowych będzie najkorzystniejsze. Za opcją ich nierozgrywania zagłosowało 25% osób. Za pełnym otwarciem, także na kibiców wypowiedziało się zaledwie 7%. Zdecydowana większość 73% osób zagłosowała za rozgrywaniem spotkań bez udziału publiczności, ale z zastrzeżeniem transmisji video. Takie rozwiązanie przygotowuje PZHT.

Jedną z osób głosujących za odpuszczeniem zmagań halowych jest zawodnik Pomorzanina Toruń – Michał Kunklewski. – W wielu dyscyplinach, gdzie ich uprawianie jest sprofesjonalizowane, zawodnikom zapewniane są testy, które w jakiś sposób zabezpieczają sportowców. Wydaje mi się, że w hokeju na trawie takie rozwiązanie ze względów finansowych nie będzie możliwe, co powoduje, że mam w kwestii rozgrywek taką, a nie inną decyzję – zaznacza zawodnik.

Temat testów nie jest póki co brany pod uwagę. Jak udało nam się dowiedzieć PZHT pracuje nad rozwiązaniami, które maksymalnie zabezpieczą zawodniczki i zawodników pod kątem przestrzegania aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone