Hokej na ŚwiecieRozgrywki reprezentacyjneWywiadyChristian Ziemmermann: nie przypuszczałem, że jeszcze kiedyś założę koszulkę z napisem Polska

2020/09/23by Mateusz Gotz

Christian Zimmerman jest szkoleniowcem niemieckiej drużyny Bundesligi kobiet Rüsselsheimer RK, jak również współpracuje z młodzieżową reprezentacją Polski kobiet. Postanowiliśmy porozmawiać o hokeju kobiecym – ze szkoleiowcem najbardziej polskiej drużyny w Niemczech.

 – Opowiedz na początku troszkę więcej o swoich powiązaniach z Polską

– To bardzo proste. Pierwsze 19 lat mojego życia spędziłem w Polsce, dokładnie mówiąc w Toruniu, zanim podjąłem decyzję o wyjeździe na stałe do Niemiec. Właśnie tam w wieku 12 lat, zaczęła się moja przygoda z hokejem na trawie, gdzie miałem okazje trenować pod okiem tak wybitnych trenerów jak Andrzej Makowski czy Adam Filemonowicz.  Rozegrałem również kilkanaście spotkań w młodzieżowych reprezentacjach Polski i muszę przyznać, że bardzo chętnie wracam pamięcią do tamtych czasów.  

– Obecnie poza pracą w swoim klubie współpracujesz z młodzieżowymi kadrami Polski. Jak znalazłeś się w polskim hokeju i jak rozpoczęła się Twoja współpraca?

– Przygoda z reprezentacja Polski zaczęła się od momentu kiedy moja córka – Viktoria zdecydowała się po kilku występach w reprezentacji Niemiec do lat 16 założyć koszulkę z białym orłem na piersi. Pragnę dodać, że duży wpływ na tę decyzję miał trener reprezentacji K16 Bogusław Kozłowski. Między innymi dzięki niemu Victoria została przyjęta do szeregów kadry narodowej w bardzo miły sposób. Tak zaczęła się również moja współpraca z PZHT, kiedy to selekcjoner Alicja Koperska zaproponowała mi rolę trenera asystenta w jej sztabie szkoleniowym.  Tak naprawdę nigdy nie przypuszczałem, że jeszcze kiedyś założę koszulkę z napisem Polska. Sprawia mi to przyjemność i mam nadzieję że moje długoletnie doświadczenie z Bundesligi może się polskiemu hokejowi przydać. Postanowiliśmy z Alicją wprowadzić nowe systemy taktyczne i zagrać bardziej odważny i ofensywny hokej, co naprawdę zaczyna w naszej reprezentacji K 21,  moim zdaniem w pełni funkcjonować. Dodam, że także drużyna była zafascynowana i zaciekawiona nowymi pomysłami. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze i tworzymy z Moniką Polewczak w roli fizjoterapeuty i trenerem bramkarzy Rafałem Banaszakiem niezły sztab trenerski. 

– Rüsselsheimer RK jest drużyną środka tabeli w rozgrywkach kobiet. Skąd pomysł, aby stała się to jakby nie patrzeć najbardziej polska drużyna w Niemczech?

– Od wielu lat myślałem o tym, aby sprowadzić polskie zawodniczki do naszego klubu, co w ostatnich dwóch latach, po długich rozmowach z władzami Rüsselsheimer RK, wreszcie mi się to udało. Cieszę się bardzo, że jesteśmy najbardziej polską drużyną w Bundeslidze i delektuję się przede wszystkim naszymi rozmowami po polsku na boisku (śmiech – przyp. red.)

– Czy uważasz, że trend wyjazdów polskich zawodniczek za granicę ma pozytywny wpływ na poziom kadry? Taką opinię wyraził między innymi nowy  szkoleniowiec – Janusz Micał.

– Oczywiście zgadzam się z wypowiedzią selekcjonera reprezentacji Janusza Micała. Doświadczenia jakie zbierają dziewczyny grając w najlepszych ligach na świecie, jak holenderska czy niemiecka, są bezcenne i mają olbrzymi wpływ na dalszy rozwój naszej kadry narodowej.  Wielkim plusem są nie tylko występy w meczach klubowych, ale także intensywny rodzaj treningu .

– Jesteś zaskoczony wyborem nowego trenera kadry seniorek?

– To pytanie jest jedynym, na które nie jestem w stanie w tym wywiadzie odpowiedzieć. Nie wiele wiem o pracy i trenerskich kwalifikacjach poprzedniego trenera kadry Macieja Wrzesińskiego, jak i obecnego selekcjonera Janusza Micała. Cenię i respektuję obu trenerów i z dotychczasowych naszych rozmów, wynika na pewno, że są fachowcami w naszej dyscyplinie sportu. Myślę, że czas a szczególnie wyniki naszej reprezentacji, pokażą czy decyzja o zmianie trenera była słuszna.

fot: materiały ChZ

Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone