Hokej na ŚwiecieBrytyjski objazd Beneluksu w FIH Pro League

W tym tygodniu na boiska powróciły drużyny grające w FIH Pro League. Reprezentacje Wielkiej Brytanii udały się na mecze wyjazdowe do Holandii i Belgii, gdzie rozegrano w sumie osiem spotkań.

W Amstelveen grano we wtorek i czwartek. W rywalizacji pań gospodynie straciły tylko jeden punkt – w pierwszym meczu po 60 minutach był remis 1:1 po golach Pien Dicke i Jo Hunter, natomiast karne zagrywki na swoją korzyść, w przeciwieństwie do ostatniego olimpijskiego finału, rozstrzygnęły Holenderki, wygrywając 3:1. W rewanżu Pomarańczowe wygrały już w podstawowym czasie gry, każdą z trzech bramek strzelając w inny sposób – wynik meczu otworzyła z rzutu karnego Caia van Maasakker, prowadzenie podwyższyła po krótkim rogu Frédérique Matla, a gola na 3:0 zdobyła z gry Eva de Goede.

Dwa zwycięstwa nad Wyspiarzami odniosła też męska reprezentacja Holandii. W pierwszym meczu wygraną 1:0 zapewnił Floris Wortelboer. W drugim natomiast na półmetku był remis 1:1 po golach Minka van der Weerdena i Phila Ropera, ale dwa trafienia na początku ostatniej kwarty Jeroena Hertzbergera dały jego drużynie zwycięstwo, a jemu samemu tytuł MVP podczas jubileuszowego, 250. spotkania w barwach reprezentacji narodowej.

Weekend w Brukseli również rozpoczął się meczem pań, w którym po remisie 1:1, jaki widniał na tablicy wyników po trafieniach Sary Jones i Tiphaine Duquesne, o triumfie zadecydowały karne zagrywki – tym razem wygrane przez Brytyjki. W drugim także aktualne mistrzynie olimpijskie zapisały na konto wygraną, tym razem już za pełne trzy punkty, zwyciężając 2:1 w ciągu 60 minut po golach Lily Owsley i Sary Robertson oraz Barbary Nelen.

Męska reprezentacja Belgii poradziła sobie lepiej od koleżanek, choć oba spotkania były bardzo zacięte. W pierwszym drużyny wymieniały ciosy, ale w 59. minucie rozstrzygające trafienie na 3:2 zanotował John-John Dohmen. W niedzielnym rewanżu wystąpił on w roli wyrównującego wynik, osiem minut po otwierającym go golu Davida Condona, natomiast zwycięstwo Belgom dała bramka z krótkiego rogu Alexandra Hendrickxa w 30. minucie.

Po tych meczach na czele tabeli FIH Pro League kobiet plasują się Holenderki, czując na plecach oddech Argentynek, z kolei u panów Belgowi są na czele i nie jest to jedynie zasługa największej liczby rozegranych spotkań – nad drugimi Holendrami, którzy zagrali tylko dwa mecze mniej, mają siedem punktów przewagi. W środę odbędą się kolejne mecze – również w Brukseli zmierzą się reprezentacje Belgii i Holandii. Rewanżowe spotkania zaplanowane są dopiero na maj.