Hokej na ŚwiecieAmerykańska przygoda Bianki Strubbe

2020/10/26by Mateusz Gotz

Dla wielu obserwatorów hokejowego życia w kraju zawodniczka Politechniki Poznańskiej i reprezentantka Polski, Bianca Strubbe zniknęła z hokeja. To nieprawda. Jej hokejowe życie na pewien czas przeniosło się w dość niespodziewany sposób kilka tysięcy kilometrów od Polski.

Czas na przerwę

We wrześniu 2017 roku zawodniczka AZS Politechniki Poznańskiej podjęła decyzję, że po obronie licencjackiej na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego chce zrobić sobie przerwę od nauki, gry w hokeja i zobaczyć nieco życia w innych rejonach świata. Plany szybko znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości i już kilka dni później, po zapisaniu się do programu wymiany międzynarodowej ze Stanami Zjednoczonymi, Bianca Strubbe leciała za Ocean.

– W programie dziewczyny z całego świata lecą do amerykańskiej rodziny jako au pair, żyją z nimi w domu, pomagają przy dzieciach, doświadczają amerykańskiej kultury. W procesie wyboru rodziny, do której się wybierałam wspomniałam, że przez całe życie uprawiam hokeja na trawie, który jest częścią mojego życia – opowiada w rozmowie z naszym serwisem zawodniczka.

Jak się później okazało informacja ta zaważyła na dalszym pobycie poznańskiej zawodniczki w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że jedna z goszczących Biancę Strubbę matek poinformowała, że w czasach studenckich również trenowała hokej na trawie. Sprawy potoczyły się same. Hokeistka rozpoczęła poszukiwania pobliskiego klubu i padło na HTC Field Hockey Club. Tutaj warto wspomnieć nieco o systemie szkolenia w amerykańskim hokeju, który zaważył na dalszych decyzjach wielkopolskiej hokeistki.

– System amerykański, gdzie rozgrywki odbywają się między drużynami uniwersyteckimi powoduje, że kluby są jedynie formą przygotowania do reprezentowania swoich uczelni, a więc trenują w nich jedynie osoby w przedziale wiekowym 5-19. W związku z tym sądziłam, że będę mogła jedynie trenować młodzież – relacjonuje swoje początki Bianca Strubbe.

Hokej uniwersytecki

W 2018 roku trenowana przez reprezentantkę kraju drużyna jechała na imprezę „showcase”, gdzie podczas turnieju zawodnicy drużyn pokazują się przed trenerami uniwersyteckimi, a ci proponują grę w swoich barwach, jednocześnie oferując stypendium sportowe w najlepszych szkołach USA.

Drużyna Bianki Strubbe nie miała wystarczającej liczby zawodniczek, więc trenerka również zasiliła jej szeregi. Jakież było jej zdziwienie, gdy po tygodniu na skrzynce mailowej przeczytała dwanaście propozycji gry dla amerykańskich uniwersytetów, które doceniły jej postawę podczas turnieju, wysyłając propozycję uczestnictwa w treningu.

– Stawki w ramach stypendium są naprawdę spore, bo wynoszą od 5000 do 60 000 dolarów za rok. Postanowiłam spróbować. Spośród dwunastu ofert wybrałam pięć, pojawiając się na treningach uczelni. Ostatecznie otrzymałam propozycję pełnego finansowania mojej gry, obejmującego pokrycie kosztów akademika, czesnego, wyżywienia, ubezpieczenia, sprzętu i dodatkowych środków na bilety lotnicze. Wybrałam ofertę uniwersytetu z najwyższej klasy rozgrywkowejQuinnipiac University – relacjonuje Bianca.

Zawodniczka rozpoczęła naukę na uniwersytecie, jak również rywalizację w amerykańskich rozgrywkach hokeja, a w grudniu 2019 roku obroniła pracę magisterską i otrzymała pracę jako asystent trenera na jednym w uniwersytetów w Bostonie.

Rozegrany przez nią sezon przebiegł całkiem udanie, choć aby to zobrazować, ponownie warto opowiedzieć nieco o systemie rozgrywek. W Stanach Zjednoczonych rywalizuje na najwyższym poziomie około 150 uczelni. Są one podzielone na regiony, a w każdym znajduje się zwykle nieco poniżej 10 zespołów. Sezon trwa od września do listopada i jest dość intensywny, ponieważ mecze rozgrywane są dwa razy w tygodniu. Uczelnia Quinnipiac zajęła czwartą pozycję w gronie dziewięciu zespołów w swojej grupie, co dało jej 38. miejsce w kraju. Bianca Strubbe była najskuteczniejszą hokeistką, z dziewięcioma trafieniami na koncie.

Jak zwykle COVID

Niestety podobnie jak w innych rejonach świata i dyscyplinach sportu kolejny etap historii napisała epidemia koronawirusa. Ze względu na bardzo ciężką sytuację epidemiczną za oceanem odwołano sezon. – Chciałam pozostać za granicą, więc ze Stanów Zjednoczonych przeniosłam się do Belgii. Mieszkam teraz tutaj, pracuję z młodzieżą i gram w klubie Arlon Hockey Club, występującym na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej – przybliża swoją nową sytuację zawodniczka, która snuje plany na najbliższą przyszłość, niestety wciąż determinowaną wirusem.- Jeśli sytuacja się poprawi, być może wrócę do Bostonu, aby rozważyć zaproponowaną mi w grudniu ofertę. Jeśli nie, najprawdopodobniej zostanę tutaj, tym bardziej że klub walczy o awans do pierwszej ligi i są na to spore szanse – kwituje zawodniczka, która wciąż jest brana pod uwagę w reprezentacji narodowej i pozostaje w stałym kontakcie ze sztabem szkoleniowym kadry.

Warto wyjeżdżać

Historia Bianki to bardzo ciekawy scenariusz, jednak nie jest on niemożliwy do spełnienia dla innych, o czym zapewnia sama zainteresowana. – Chcę podkreślić i zachęcić wszystkie dziewczyny grające w hokeja, aby rozważyły kierunek, który obrałam. Naprawdę nie jest trudno dostać się na uniwersytet w Stanach Zjednoczonych grając w hokeja. Otrzymanie pełnego stypendium, możliwość poprawy poziomu języka, zdobycia wykształcenia na amerykańskiej uczelni i przede wszystkim świetnej przygody, są w zasięgu ręki. Moja rekrutacja była nieco inna, bo mieszkałam już w USA, ale dla osób zza granicy ten proces przebiega zupełnie inaczej – podsumowuje hokeistka, której sportowe losy będziemy relacjonować.

Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone