Rozgrywki seniorek i seniorówWywiadyAlicja Blaszkiewicz: dla mnie kluczowa jest atmosfera w drużynie

2020/09/14by Mateusz Gotz

Alicja Blaszkiewicz po czasie spędzonym w Belgii, gdzie występowała na najwyższym poziomie rozgrywek, wróciła do Polski, aby pomóc zespołowi Orientu II Łozina w rywalizacji seniorek. Debiutancki mecz młodej, grającej trenerski, w debiutanckim sezonie wypadł nad wyraz okazale. Orient po karnych zagrywkach pokonał na wyjeździe wicemistrzynie Polski – Start Brzeziny.

– Chyba nie mogłaś sobie wymarzyć lepszego debiutu trenerskiego?

– Zdecydowanie nie mogłam sobie wymarzyć lepszego debiutu w polskiej lidze. W swojej karierze miałam przyjemność bycia trenerem w Belgii, gdzie zajmowałam się szkoleniem dzieci, młodzieży, a nawet drużyn oldboys, oraz bramkarzy. Natomiast powrót do hokeja w Polsce w takim stylu, to dla mnie wielka sprawa i jestem tym niesamowicie podekscytowana. Powiem więcej; długo nie dawałam się namówić na powrót, natomiast wytrwałość działaczy Łoziny sprawiła, że postanowiłam wspomóc sztab trenerski, podzielić się moim doświadczeniem i pomóc budować hokej w tym właśnie miejscu.

– Za Wami historyczna, pierwsza kolejka MP seniorek i od razu sukces. Wyjazdowe zwycięstwo po karnych zagrywkach ze Startem Brzeziny. Sensacja czy dla Was spodziewany wynik?

– Dla nas to ogromne wydarzenie, myślę, że nikt nie spodziewał się, że w tak piękny sposób wygramy z wicemistrzyniami Polski. Brzeziny to bardzo silny, ułożony zespół, który ma ogromne doświadczenie i ogranie ze sobą. Wiedziałam, że to będzie ciężki mecz, ale to w sporcie wszystko może się zdarzyć, dlatego trzeba walczyć i nie odpuszczać. Dodam tylko, że przewidziałam ten wynik (śmiech – przyp. red.). Ponieważ w drodze do Brzezin rozmawiałyśmy z dziewczynami i pytały mnie o to jaki wynik obstawiam? Powiedziałam, że będzie to remis 2:2, a w karnych wszystko się może zdarzyć i tak właśnie się stało.

– Na pewno już w pierwszej kolejce pokazałyście, że celem dla Waszej drużyny jest walka o medale mistrzostw Polski seniorek. Które miejsce jest dla Was marzeniem?

– Naszym marzeniem na najbliższe lata jest plasowanie się w trójce najlepszych drużyn w Polsce. Jak będzie – czas pokaże. Rozgrywki dopiero się zaczęły. Nadrzędnym celem na ten sezon, jest zbudować silny zespół, w którym nasza młodzież będzie mogła się rozwijać, a przy tym czerpać radość z gry i sięgać po medale. Dla mnie kluczowa jest atmosfera w drużynie. Sama jako zawodniczka najlepiej wspominam te drużyny, w których poza sukcesami, po prostu byłyśmy zgraną paczką. Staram się dużo rozmawiać z ekipą, nad tym co jest dla nas ważne oraz jak się czujemy. Jesteśmy świeżym zespołem i dopiero się poznajemy, Mamy bardzo doświadczone zawodniczki oraz młodzież, zatem niezbędne jest zrozumienie, odpowiednia komunikacja i wzajemny szacunek.

– Czy Start Brzeziny Was zlekceważył, czy połączenie młodości z doświadczeniem, jakie macie w szeregach Orientu, powoduje że możecie urwać punkty z każdym, na każdym boisku?

– Ciężko powiedzieć czy dziewczyny z Brzezin nas zlekceważyły. To wiedzą tylko one. Myślę, że gra z nowicjuszem nie jest łatwa. Nie wiadomo czego się spodziewać. Można sobie coś przypuszczać, ale to jest zupełnie coś innego, niż gra z zespołem, który od lat prezentuje jakiś konkretny poziom. Mecz nie był dla nas łatwy, ponieważ od pierwszej minuty grałyśmy pod dużą presją zespołu z Brzezin. Nie było widać jakiegoś rozluźnienia z ich strony.

– Kto stanowi obecnie o sile drużyny jeśli chodzi o napędzanie akcji i wprowadzanie spokoju na boisku?

– Nie chciałabym nikogo wyróżniać, ponieważ każda z naszych zawodniczek dodaje swoją cegiełkę do tego, aby gra wyglądała tak, a nie inaczej i zostawia kawał serca na boisku.

Wyniki rozgrywek w kraju znajdziecie w naszej zakładce terminarz i wyniki, do której przeniesiecie się, klikając tutaj.

fot: Justyna Woźnica

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone