HasłoSwarek Swarzędz

 

 

Pełna nazwa UKS Swarek Swarzędz – formalny początek sekcji drużyny Swarka to 1 lutego 2003 roku. Wówczas o w ramach Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Swarek” założono sekcję hokeja. Inicjatorem projektu był Jerzy Czajka (patrz – Czajka Jerzy), olimpijczyk z Monachium, który postanowił zarazić swoją pasją młodych ludzi. Zaczął nieco wcześniej, bo już w listopadzie 2002 roku przeprowadził nabór chłopców z rocznika 1990/1991 do swojej drużyny i rozpoczął z nimi treningi.

Pierwszym Prezesem sekcji hokeja został Jacek Lula. Z drużyną pracowali trenerzy: Jerzy Czajka oraz stawiający pierwsze trenerskie kroki Maciej Jankowiak. Zespół Swarka rozwijał się dynamicznie, zdobywał kolejne doświadczenia i mozolnie budował swoją pozycję. „Eksplozja” nastąpiła w sezonie 2005/2006, kiedy to zdobył Halowe Mistrzostwo Polski w kategorii junior młodszy.

W roku 2010 sekcja hokeja na trawie przekształcona została na Uczniowski Klub Sportowy i związała się ze Szkołą Podstawową nr 5. Prezesem Klubu został Robert Wieczorek, głównym trenerem Maciej Jankowiak, który wspierany był przez Rafała Wittke oraz Krzysztofa Bukowskiego. Kolejne lata to mozolne budowanie klubu i mierzenie się z bardzo trudną sytuacją ekonomiczną.

W latach 2013 – 2016 przeprowadzono gruntowną reformę funkcjonowania Klubu. Zainicjowali ją Członkowie nowego Zarządu Klubu: Robert Rymer, Maciej Bucher, Krzysztof Witczak (Witczak Krzysztof), Renata Solnica oraz Przemysław Czujewicz. W wyniku wprowadzonych zmian Swarek stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych klubów sportowych w Gminie Swarzędz oraz klubem, który coraz więcej znaczy w młodzieżowym hokeju.

Największe sukcesy wizerunkowe klubu to wygrane głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Swarzędz i dzięki temu budowa nowoczesnego boiska treningowego przy Szkole Podstawowej nr 5 oraz wygrana w plebiscycie na najpopularniejszy klub sportowy Gminy Swarzędz roku 2018.

Wyniki sportowe w kategoriach młodzieżowych osiągnięte w latach 2019-2020 potwierdzają dynamiczny rozwój sekcji. Swarek w tym czasie wywalczył m.in.: Halowe Mistrzostwo Polski juniorek młodszych, Halowe Mistrzostwo Polski juniorów młodszych, Halowe Wicemistrzostwo Polski juniorek, Halowe Mistrzostwo Wielkopolski Młodzików, Halowe Mistrzostwo Wielkopolski Młodziczek, Międzywojewódzkie Mistrzostwo Młodziczek, brązowe medale podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kategorii junior młodszy i juniorek młodszych.

Klub UKS Swarek jest również organizatorem sportowych imprez dla dzieci, które na stałe weszły do hokejowego kalendarza. Najważniejsze z nich to: finał Grand Prix Polski Dzieci, cykl turniejów Grand Prix Wielkopolski Dzieci, cykl turniejów Zimowego Grand Prix Dzieci oraz najbarwniejszego ze wszystkich Hokejowego Festiwalu Skrzatów.

 

Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone