HasłoRybacha Marlena

Marlena Rybacha / fot: materialy zawodniczki
Marlena Rybacha / fot: materialy zawodniczki

Marlena Rybacha, urodzona 16 września 1987 roku w Nysie, wychowanka klubu LKS Leszczyński Krutpol Nysa. Wielokrotna reprezentantka i kapitan reprezentacji Polski. Swoją przygodę z seniorskim hokejem rozpoczęła w sezonie 2004/2005, zdobywając brązowy medal MP seniorek w barwach klubu Pocztowiec Poznań, reprezentując jego barwy przez 4 kolejne sezony, w których trzykrotnie wraz z koleżankami sięgała po tytuł MP seniorek. Następnie Marlena Rybacha wyjechała do lig zagranicznych, kolejno występując w zespołach: GTHGC Grossflottbeker (2008-2010), Arminen Wiedeń (2011/2020 – wicemistrzostwo Austrii na otwartych boiskach i Halowe Mistrzostwo Austrii), RKHV Union Nijmegen (2011/2012), VMH&CC MOP (2012-2016 – srebrny i dwa brązowe medale Halowych Mistrzostw Holandii) oraz HC Oranje Rood (od 2016 do chwili obecnej).

Największe sukcesy w hokeju klubowym Marlena Rybacha odnosi właśnie z klubem Oranje, który jest jednym z czołowych zespołów najprawdopodobniej najmocniejszej ligi świata. Drużyna Oranje Rood w sezonie 2018/2019 sięgnęła po brązowy medal, jak również zdobyła Puchar Holandii. Dobre występy w lidze holenderskiej oraz reprezentacji Polski przyniosły kapitan biało-czerwonych dużą renomę w Europie. Marlena Rybacha została zaproszona do reprezentacji świata na tournee po Republice Południowej Afryki w 2018 roku.

W reprezentacji Polski urodzona w Nysie zawodniczka jako pierwsza Polka mogła cieszyć się ze stu występów w barwach narodowych. Według danych Międzynarodowej Federacji Hokeja od początku swojej kariery w zespole seniorów, Marlena Rybacha reprezentowała nasz kraj na otwartych boiskach 104 razy i 67 razy w hali. Dane te są zaniżone ponieważ statystyki obejmują rok 2014 i późniejsze, a już w 2013 Marlena Rybacha wraz z koleżankami, wywalczyła we francuskim Cambrai awans do Mistrzostw Europy grupy „A”, dzięki drugiemu miejscu na zapleczu europejskiej elity. Do jej najlepszych turniejów należy zaliczyć turniej drugiej rundy Hockey World League w New Dehli (Indie 2015), będącego eliminacją do IO, podczas którego została wybrana zawodniczką turnieju.

Defensorka reprezentacji Polski jest etatową wykonawczynią krótkich rogów, z których zdobyła dla biało-czerwonych bardzo wiele bramek.

 

 

Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone