HasłoPiast Cieszyn

Początek przygody cieszyńskiego hokeja to rok 1949. Wówczas – jak informuje oficjalna strona klubu Piast Cieszyn, przy drużynie ZS Ogniwo Piast utworzono grupę, która miała pomóc w treningach hokeistom na lodzie, w czym pomógł Józef Wojtysiak z Poznania. W pierwszym oficjalnym meczu klubu, rozegranym 25 listopada 1949 roku zespół Ogniwa Cieszyn uległ 0:2 Stali Gliwice.

 

Stoją od lewej: Henryk Nyber, Gustaw Śliwka, Karol Gaś, Tadeusz Socholik, Zbigniew Gawlikowski, Józef Szymaniak, Zbigniew Urbański. Fot. Kazimierz Raszka
materiał ze strony Piasta Cieszyn

Debiut Ligowy zespół Ogniwa odnotował 26 marca 1950 roku i nie był to udany rok debiutantów, którzy po zajęciu 10. miejsca, zostali zdegradowani do ligi wojewódzkiej. Stopniowo zespół zdobywał doświadczenie w 1954 roku wchodząc do pierwszej ligi, po zwycięstwie w decydującym meczu z AWF Warszawa.

W 1954 roku zespół zmienił nazwę na Zrzeszenie Sportowe Sparta Cieszyn, a drużyna liczyła wówczas 35 zawodników, a zespół w tym okresie balansował pomiędzy szczeblem wojewódzkim, a ogólnokrajowym poziomem rozgrywek. Na 10-lecie klubu zawodnicy Sparty Cieszyn zajęli 4. miejsce w zmaganiach drugiej ligi seniorów.

Dobrym okresem w historii Piasta Cieszyn, którzy występowali pod nazwą KS Cieszyn, będącą wynikiem połączenia drużyn Piasta i Stali były latach 70-te. Wówczas zespół plasował się wysoko w rozgrywkach II ligi. W 1974 roku cieszyński zespół wywalczył 5. miejsce Halowych Mistrzostw Polski, stając się rewelacją rozgrywek. Sekcja hokeja zyskiwała na renomie, zajmując  w rozgrywkach II ligi następujące lokaty: 1978 – VIl| l979 – IV, 1980 – V, 1981 – IV. W 1979 i 1980 r. juniorzy Piasta zdobyli puchar „fair play”.

Ważnym wydarzeniem był awans zespołu do I ligi centralnej, wywalczony wiosną 1984 roku. Awans do ekstraklasy wywalczyli:Wiesław Czapek, Jacek Dawczyk – bramkarze, Marian Litner, Bogusław Kuźma, Leszek Wrożyna, Jan Wisełka (kapitan) – obrońcy, Jarosław Legierski, Karol Wisełka, Ryszard Piotrowicz, Bogusław Mrozek, Leszek Żebrowski – pomocnicy oraz Jacek Widzykiewicz, Karol Podżorski, Krzysztof Widzykiewicz i Janusz Podżorski – napastnicy. W rundzie jesiennej grał także trener zespołu, Piotr Buzek. Opiekunem sekcji była „Termika”, kierownikiem Piotr Panak, kierownikiem drużyny Józef Pilarczyk, a szefem drużyny juniorów Zygmunt Szotek. Rok wcześniej zespół wywalczył awans do I ligi halowej, w której grał do 1986 roku, kiedy to w zmaganiach zdołał wywalczyć zaledwie jeden punkt.

Brak awansów do najwyższych szczebli rozgrywkowych zaowocował tym, że w styczniu 1989 r. Zarząd Klubu podjął decyzję o rozwiązaniu drużyn seniorów i juniorów, uzasadniając swoją decyzję brakiem postępów szkoleniowych. Zespół walczył o udział w olimpiadach młodzieży, uczestniczył w Mistrzostwach Śląska i Mistrzostwach Polski. Przełom wieków przyniósł przejęcie sekcji Piasta Cieszyn przez  MOSiR Cieszyn.

Na podstawie „Piast Cieszyn – klub z tradycjami 1909 – 1999″, Janusza Kunisza i Kazimierza Raszki. Informacje ze strony Piasta Cieszyn.

Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone