HasłoKolejowy Klub Sportowy Śląsk Tarnowskie Góry

Kolejowy Klub Sportowy Śląsk Tarnowskie Góry (następnie Kolejowy Ośrodek Sportu i Rekreacji Śląsk Tarnowskie Góry, następnie Zamet Strzybnica), został powołany w 1984 roku przy Szkole Podstawowej numer 8 w Tarnowskich Górach. Inicjatorem, trenerem i wychowawcom był Stefan Karmelita. Grupę tworzyło 16 zawodników z rocznika 1974. Po rocznym przygotowaniu na trawie i hali drużyna w roku następnym została zgłoszona do rozgrywek w Śląskim Związku Hokeja na Trawie w kategorii młodzik. Już w roku 1988 drużyna ta zdobyła Mistrzostwo Śląskiego Związku Hokeja na Trawie w rozgrywkach halowych i na otwartych boiskach. W sezonie 1989/1990 zgłoszono drużynę do rozgrywek centralnych w Polskim Związku Hokeja na Trawie. Lipiec 1991 rozpoczął znaczące sukcesy hokeistów ze Śląska. W finałach ogólnokrajowych Spartakiady, rozgrywanych w Tarnowskich Górach, zespół KKS pokonał w finale Grunwald Poznań 3:2. Najlepszym zawodnikiem turnieju uznany został Dariusz Masłyka, a królem strzelców z dorobkiem 8 bramek został Grzegorz Górski. W tym czasie klub przekształcił się i zmienił nazwę na Kolejowy Ośrodek Sportu i Rekreacji Śląsk Tarnowskie Góry.

W latach 1992/1993 drużyna ta w kategorii wyższej – juniora zdobywała medale Mistrzostw Polski na trawie i hali, jesienią 1993 młodzi zawodnicy zostali zgłoszeni do rozgrywek ligowych seniorów. Młodzieżowe zespoły nadal odnosiły sporo sukcesów, uczestnicząc także w zmaganiach poza granicami kraju, jak chociażby turniej w Holandii, gdzie w 1995 roku zespół zajął drugie miejsce, w gronie 21 drużyn.

Rok 1995 był jednym z trudniejszych w historii klubu, najpierw pobory do wojska starszych zawodników i rozpoczęcie studiów osłabiły I drużynę, do trudności personalnych dołączyły finansowe. W konsekwencji zespół wycofano drużynę z rozgrywek ligowych i rozwiązano sekcję hokeja na trawie w KOSiR Tarnowskie Góry. W zastępstwie udało się z inicjatywy Stefana Karmelity i Norberta Górskiego oraz poparciu władz Miasta Tarnowskie Góry, powołano klub ZAMET Strzybnica. Niestety po sukcesach młodych hokeistów  w HMP Juniorów sekcja została jesienią 1997 roku rozwiązana, a za nią powołano zespół Ósemka Tarnowskie Góry, będący następcą klubu założonego w 1984 roku.

KKS Slask Tarnowskie Gory
KKS Slask Tarnowskie Gory / fot: hokejtg.com.pl
Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone