HasłoBanaszak Rafał

Rafał Banaszak / fot: Mariusz Orzeł

Rafał Banaszak, urodzony 13 marca 1992 roku polski bramkarz, wychowanek klubu Start Gniezno, z którym zdobywał srebrny medal HMP seniorów. W karierze klubowej reprezentował barwy AZS AWF Poznań (brązowe medale MP i HMP seniorów, dwa srebrne medale MP i jeden HMP seniorów), uczestnik EHL oraz Klubowego Pucharu Europy drugiej dywizji. W barwach zespołu Grunwald Poznań zdobywał MP seniorów oraz dwukrotnie HMP seniorów oraz wicemistrzostwo w hali. Uczestnik EHL oraz Klubowego Pucharu Europy w Żylinie, gdzie został wybrany najlepszym bramkarzem, a zespół awansował do elity. Uczestnik Klubowego Pucharu Europy grupy „A” (Poznań 2020).

W sezonie 2018/2019 został wybrany najlepszym bramkarzem polskiej ligi. W reprezentacji młodzieżowej dwukrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Europy (spadek do grupy „B” w Siemianowicach Śląskich i awans do grupy „A” w Cernusco). W halowych rozgrywkach wywalczył brązowy i srebrny medal ME do lat 21.
W reprezentacji seniorów brał udział w Mistrzostwach Europy grupy „B” (awans do grupy „A”), rozgrywkach Ligi Światowej i Halowych Mistrzostwach Europy w Antwerpii (4. miejsce). Podczas HMŚ w Berlinie wraz z reprezentacją Polski zajął 7. miejsce.
Trener współpracujący reprezentacji młodzieżowych kobiet. Pracuje z grupami dziecięcymi w klubie Swarek Swarzędz.