WywiadyZ życia związku173 tysiące złotych na program Mały Wielki Polak

2020/12/01by Mateusz Gotz

Polski Związek Hokeja na Trawie ogłosił start programu „Mały Wielki Polak” przeznaczonego dla młodych zawodniczek i zawodników z rocznika 2008-2009. To kolejny już dotowany ze środków publicznych program, na który udało się pozyskać środki publiczne. O tym, czy powoli tworzy się składny i kompleksowy system szkolenia najmłodszych graczy rozmawialiśmy z jednym z jego twórców – Mateuszem Grochalem.

– Kto wpadł na pomysł składania wniosku na tego typu projekt? Jak wysokie środki udało się z Departamentu Sportu otrzymać?

– Program Mały Wielki Polak idealnie wpisywał się w koncepcję, o której rozmawialiśmy wewnętrznie od dłuższego czasu.  Projekt „Hokej na piątkę”  przygotowany był już wcześniej, przechodził drobne modyfikacje i został dopasowywany do obecnej sytuacji. Zaadaptowaliśmy tutaj format znany z gier video, gdzie uczestnik zdobywa sprawności oraz przechodzi przez kolejne poziomy. Zależy nam na podniesieniu poziomu podstaw technicznych zwracając uwagę na istotne detale. W PZHT aktywnie śledzimy to co dzieje się w obszarach szkolenia młodzieży w innych dyscyplinach sportu, jak również konsultujemy nasze pomysły z ekspertami z zagranicy. Przyznana nam kwota to 173 tysiące złotych.

– Na stronie PZHT mogliśmy poczytać o projekcie Mały Wielki Polak angażującym młodych hokeistów w poprawianie swoich umiejętności. Czy w projekcie może wziąć udział każde dziecko z rocznika 2008-2009, czy przewiduje się udział jedynie zawodników z bazy talentów?

– Ponad miesiąc temu zwróciliśmy się z prośbą do zrzeszonych klubów o zgłoszenia zawodniczek i zawodników do Hokejowej Bazy Talentów. Aktualnie liczy ona ponad 250 hokeistek i hokeistów. Na ten moment wytyczne Ministerstwa pozwalają objąć programem tylko te osoby. 

– Jak można wywnioskować, jest to swego rodzaju wstęp do programu „Rośnij z hokejem”. Wszyscy, którzy ukończą zadania w Hokeju na Piątkę kwalifikują się do swego rodzaju wyższego poziomu. Czy zaczyna się nam tworzyć system szkolenia najmłodszych zawodników?

 – Ostatnie lata naszej pracy nakierowane są na popularyzację hokeja w szkołach, oddolne wsparcie klubów oraz podniesienie poziomu wyszkolenia technicznego. Trzymamy się przyjętej strategii i liczymy że pozwoli ona na wypracowanie skutecznych rozwiązań na kolejne lata. Osobiście bardzo inspiruje mnie „success story” Belgów i ich sposób pracy z młodzieżą. Po cichu liczę że coś na ten wzór uda nam się wspólnymi siłami stworzyć w Polsce.

– Mamy już 2 etapy – Hokej na Piątkę i Rośnij z hokejem. Co w Waszych zamierzeniach ma się dziać z młodym zawodnikiem i zawodniczką dalej?

– Chcemy, aby dzieciaki oraz ich rodzice czuli że od początku przygody z hokejem mogą liczyć na nasze wsparcie. Zgodnie z przyjętą piramidą szkolenia kolejnymi etapami są kadry wojewódzkie,  LOMS, kadry narodowe U16, U18, U21 oraz kadra seniorów. Ważne jednak aby fundament tej piramidy był szeroki oraz stabilny – to główny cel programu „Hokej na piątkę”.

– Czy projekty, o których mówimy w naszym wywiadzie mają zapewnioną przyszłość finansową w formie zabezpieczenia ze środków publicznych na kolejne lata?

W ubiegłym roku dostaliśmy zgodę z MS na finansowanie ze środków budżetowych programu „ Rośnij z hokejem”. W tym roku składając wnioski na dofinansowanie zadań na rok 2021 zamierzamy zaplanować środki na kontynuację tych działań. Pomysłów mamy sporo, jednak staramy się aby nasze programy i projekty wprowadzać kaskadowo, krok po kroku, tak jak w przypadku „Hokej na piątkę”. 

fot: zdjęcie nadesłane przez Mateusza Grochala

Komentarze

Mateusz Gotz

Pasjonat hokeja, który w hokeja zaczął grać bardzo późno z marnymi efektami. Sokół Warszawa, Lipno Stęszew. Twórca największego portalu o hokeju na trawie w Polsce czyli... Prohokej.pl.

REKLAMA

Komentarze

o Prohokej

Prohokej.pl logo

Prohokej.pl to pierwszy portal na temat hokeja na Trawie w Polsce, który sukcesy świecił na początku XXI wieku. Po kilku latach przerwy wracamy w nowej odsłonie, aby popularyzować nad Wisłą tę piękna dyscyplinę sportu.

REKLAMA

Prohokej © 2020. Wszelkie prawa zastrzerzone